Tak, panie ministrze – serial, który trzeba obejrzeć

Choć powstał w latach 80-tych, to nadal jest niewyczerpanym źródłem prawd o westminsterskiej bańce. Serial „Yes, Minister” to punkt obowiązkowy na liście każdego amatora brytyjskiej polityki.

„Nigdy nie wierz w coś, dopóki oficjalnie tego nie zdementowano”, „Nie chcę śledztwa w tej sprawie, chcę się dowiedzieć kto to zrobił”, „Jeśli sprawa jest w toku to znaczy, że zgubiliśmy dokumenty. Jeśli sprawa nabiera tempa, to znaczy, że staramy się je znaleźć” i wiele innych cytatów z „Yes, Minister” na dobre weszły do codziennego obiegu. Anthony Jay i Joathan Lynn ułożyli setki zabawnych dialogów dla trzech swoich głównych bohaterów i zamknęli je w 38 odcinkach.

Sir Humprey (w tej roli Nigel Hawthorne) to żądny władzy dyrektor generalny zmyślonego Ministerstwa spraw administracyjnych, później awansowany na szefa brytyjskiej służby cywilnej. Za powierzchownością klasycznego brytyjskiego dżentelmena kryje się najwyższej próby intrygant i erudyta, wykorzystujący swoje klasyczne wykształcenie do wprowadzenia urzędniczej nowomowy na szczyty pseudologiki. Pomiata politykami, uważając ich za głupców, szukających chwilowej sławy niewolników sondaży i pierwszych stron gazet. Bezlitośnie wykorzystuje ich słabości do realizacji własnej wizji państwa, w której kluczową rolę odgrywa kierowana przez niego administracja.

Jego przełożonym jest minister spraw administracyjnych, potem premier, Jim Hacker (Paul Edignton), który zawsze ma na podorędziu piękny slogan i dba głównie o to co piszą o nim media. Wie, że w polityce najważniejsze są łokcie. Lubi wierzyć, że robi coś dobrego, ale zazwyczaj na przeszkodzie realizacji dobrych intencji staje obawa o własną pozycję. Hacker non-stop boi się utraty stanowiska, podkopania jego statusu przez Humprey’a lub kolegów z rządu, jednocześnie marzą mu się awanse, sukcesy i podziw. Publicznie zawsze pewny siebie, w zaciszu własnego gabinetu często wpada w paranoję. Jednak i jemu od czasu do czasu udaje się zdemaskować dyktatorskie zapędy sir Humprey’a i rozmontować jego intrygi.

Między nimi krąży prywatny sekretarz ministra Bernard Wooley (Derek Folds), który, starając się znaleźć równowagę, przetrwać i być może kiedyś awansować, odkrywa absurdy zachowania swoich dwóch pryncypałów.

Kilka lat temu Yes Minister doczekał się remake’u najpierw w postaci sztuki teatralnej, a następnie uwspółcześnionej wersji serialu.

Klasyki z serialu „Yes Minister”

Podstawy polityki zagranicznej

Absurdy NHS-u

Powiedz mi co czytasz, a powiem ci kim jesteś

Czemu Wielka Brytania wstąpiła do Unii Europejskiej?

O unijnych regulacjach

O Amerykanach, NATO i broni nuklearnej Trydent

Jak urzędnik może zachować czyste sumienie

Jak zamówić drinka w arabskiej ambasadzie?

5 standardowych wymówek rządu

Równouprawnienie w polityce

Prawda w polityce

Dodaj komentarz

1 More posts in Filmy i seriale o polityce w UK category
Recommended for you