WYBORY LOKALNE 2019 – Kto startuje w wyborach lokalnych 2 maja 2019 w Anglii i Irlandii Północnej?

Kto startuje w wyborach lokalnych 2 maja 2019 w Anglii i Irlandii Północnej?

W wyborach lokalnych biorą udział kandydaci ogólnokrajowych partii, ale w wielu miejscach powstają także lokalne komitety, które mogą stanowić poważną siłę w danym mieście.

Główne ogólnokrajowe partie to:

Partia Konserwatywna (Conservative Party) – rządząca partia centroprawicowa pod przewodnictwem Theresy May ma obecnie ponad 5,5 tysiąca radnych w samorządach; podkreśla, że prowadzone przez nią rady nakładają mniejsze podatki lokalne. Przekaz Partii Konserwatywnej w wyborach lokach znajdziecie po angielsku TU. Wywiad z polskim kandydatem Partii Konserwatywnej TU.

Partia Pracy (Labour Party) główna siła opozycyjna, centrolewicowa partia pod przywództwem Jeremiego Corbyna, ma obecnie ponad 2,2 tysiąca radnych; opowiada się przeciwko cięciom wydatków na potrzeby lokalnych społeczności. Przekaz Partii Pracy w wyborach lokach znajdziecie po angielsku TU. Wywiad z polonijnym działaczem Partii Pracy na temat wyborów lokalnych TU.

Partia Liberalnych Demokratów (Liberal Democrats) – ma obecnie ponad 650 mandatów, pod przywództwem Vince’a Cable obiecuje powstrzymanie brexitu i zakończenie podziałów w lokalnych społecznościach, jej przekaz do wyborców po angielsku znajdziecie TU.

Partia Zielonych Anglii i Walii (Green Party of England and Wales) – prowadzona przez Siân Berry i Jonathana Bartley’a chce uwolnić lokalny potencjał, szczyci się, że jej proekologiczne i prodemokratyczne postulaty zostały przyjęte przez główne partie. Jej przekaz w wyborach lokalnych znajdziecie TU. Wywiad z polskim kandydatem Partii Zielonych TU.

Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) ma 176 radnych, na czele z Gerardem Battenem uważa, że wybory lokalne to pierwsza szansa pokazania politykom w Westminsterze „co społeczeństwo myśli o zdradzie brexitu”. Pełny przekaz po angielsku TU.

Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) – największa prounionistyczna partia w Irlandii Północnej prowadzona przez Arlene Foster, wspiera rząd premier May w Westminsterze, ma 130 radnych.

Sinn Fein (SF) – obecne druga co do liczby radnych partia w Irlandii Północnej (105 mandatów), pod wodzą Michelle O’Neill opowiada się za zjednoczeniem z Republiką Irlandii.

Ponadto w wyborach lokalnych bardzo aktywni są też mniejsze partie, kandydaci niezależni („Independent”) oraz lokalne komitety.

 

259 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Wybory odłożone przynajmniej do listopada

To jest PingPong - brexitowy blog polityczny Izba Gmin po raz drugi odrzuciła rządowy wniosek...