Wotum nieufności wobec Theresy May – przewodnik

Jak doszło do głosowania wotum nieufności wobec Theresy May?

Kilkudziesięciu posłów Partii Konserwatywnej poprosiło o głosowanie wotum nieufności w indywidualnych pismach do szefa Komitetu 1922. Sir Graham Brady ujawnił to w czwartek rano, nie powiedział jednak ile pism dokładnie dostał. Publicznie przyznało się mniej niż 30 konserwatystów, powołując się przede wszystkim na swoje niezadowolenie z treści umowy o wystąpieniu UK z UE. Reguły torysów mówią, że procedurę wotum nieufności uruchamia się, jeśli minimum 15% parlamentarzystów Partii Konserwatywnej wyrazi brak zaufania do lidera. Torysi mają obecnie 315 posłów, co oznacza, że musiałby ich być minimum 48. Już w środę wieczorem Brady skontaktował się z premier May, żeby jej zakomunikować konieczność przeprowadzenia głosowania. Według szefa Komitetu 1922 premier chciała, żeby odbyło się jak najszybciej. Graham Brady zapowiedział głosowanie na środę wieczór

Jak torysi zmieniają lidera?

Lider partii może sam odejść ze stanowiska lub zostać usunięty przez parlamentarzystów w głosowaniu nad wotum nieufności. Przypadek Theresy May to ta druga sytuacja. Do przyjęcia wniosku o wotum nieufności wobec premier potrzeba 50% głosów wszystkich parlamentarzystów Partii Konserwatywnej, w obecnym układzie 158 posłów. W razie wygranej lider pozostaje na stanowisku i przez rok jest bezpieczny, tj. partia nie może zorganizować przeciwko niemu kolejnego głosowania wotum nieufności. W razie porażki dotychczasowy lider jest zobowiązany odejść i nie może startować w wyborach nowego.

W środę o 12:00 odbędzie się zwykła sesja pytań do premier, czyli PMQs. Część posłów, jak Grant Shapps zapowiedziała, że to szansa dla premier, żeby jeszcze zdobyć ich poparcie. Kolejna szansa na to pojawi się o godz. 17:00 czasu UK, gdy Theresa May spotka się z posłami w ramach Komitetu 1922. Potem, od 18 do 20, będą mogli oddać głos. Głosowani odbywa się tradycyjnie, poprzez skreślenie odpowiedzi TAK lub NIE na karcie z pytaniem „Czy ma Pan/Pani zaufanie do obecnego lidera Partii Konserwatywnej?”. Głosowanie jest tajne, więc niektórzy sugerują, że mimo publicznie wyrażonego poparcia, nie cały gabinet poprze premier. Wyniki mają zostać ogłoszone o 21:00 czasu UK.

Jak torysi wybierają lidera?

Po rezygnacji lub decyzji o usunięciu dotychczasowego lidera szefostwo Komitetu 1922, zrzeszającego posłów nie piastujących stanowisk ministerialnych, ustala harmonogram wyborów nowego szefa partii. Startować może każdy parlamentarzysta, który otrzyma nominacje od minimum dwóch posłów lub posłanek torysów.  Po zamknięciu listy pierwszy etap głosowania odbywa się na poziomie parlamentarzystów. Posłowie głosują na swojego kandydata w rundach, za każdym razem eliminując osobę, która otrzymała najmniej głosów. Po każdej rundzie ustalany jest termin następnej. Często zdarza się, że kandydaci z minimalną liczbą głosów wycofują się sami. Gdy na polu walki zostaną tylko dwie osoby decyzja przekazywana jest na szczebel wszystkich członków partii, którzy dokonują ostatecznego wyboru W ostatnich wyborach lidera w 2016 roku nie głosowali, ponieważ Andrea Ladsom w ostatniej chwili się wycofała, pozostawiają stanowisko Theresie May.

Zakładając, że pani May traci stanowisko i Torysi wybiorą nowego lidera, czy tego de facto nowego premiera i jego gabinet muszą zaakceptować pozostałe partie w parlamencie?

Nie. Tak jak Theresa May zastąpiła bez zgody parlamentu Davida Camerona. Zapewne konieczne będzie jednak odnowienie porozumienia z DUP. Natomiast polityczna presja i pytania o legitymację polityczną ze strony opozycji oczywiście będą, szczególnie, że konserwatyści nie mają samodzielnej większości w Izbie Gmin. O zaufanie parlamentu nowy lider musiałby pytać, gdyby wotum nieufności wobec Theresy May wyraziła nie partia, tylko parlament. Wtedy jej następca musiałby uzyskać parlamentarne wotum zaufania w ciągu 14 dni.

169 More posts in Highlight category
Recommended for you
SuperSobota 19 października w brytyjskiej Izbie Gmin

Przewodnik po porządku obrad, wnioskach, poprawkach i możliwych scenariuszach Nad czym będzie głosować w sobotę...