Wałęsa ląduje na Heathrow, czyli o czym polska opozycja może przekonać Brytyjczyków.

Poddanie Lecha Wałęsy kontroli bezpieczeństwa na londyńskim Heathrow to nieprzyjemny incydent, ale polska opozycja znów zwraca się z pretensjami w niewłaściwym kierunku. Ambasada w Londynie, świadoma obowiązujących w UK przepisów, wnioskowała o potraktowanie Lecha Wałęsy w sposób należny byłej głowie państwa i laureatowi pokojowej nagrody Nobla. To brytyjskie FCO odmówiło. Czy postąpiono by tak samo, gdyby był rok 2017, a na Heathrow lądował Boeing 747 American Airlines ze zwykłym obywatelem amerykańskim Barackiem Obamą?

W czasie wizyty Lecha Wałesy w Londynie minister spraw zagranicznych Wiliam Hague przebywał z wizytą w Mongolii. Nie mógł więc także wziąć udziału w konferencji w Willton Park, w czasie której ministrowie Radosław Sikorski i Lineas Linkevicius promowali cele Partnerstwa Wschodniego. Wspólne oświadczenie podpisał wiceminister David Lidington. Traktowanie tego jako lekceważenie Partnerstwa Wschodniego przez Brytyjczyków byłoby błędem, ale rządzącej Partii Konserwatywnej zdecydowanie nie jest po drodze z wieloma innymi ważnymi dla Polski inicjatywami w Europie.

Jedną z nich jest wspólna polityka obronna UE. W czasie ostatniego spotkania ministrów spraw zagranicznych i obrony Polski i UK wydano co prawda wspólne oświadczenie na temat budowania zdolności obronnych w Europie, ale priorytetem Brytyjczyków pozostaje niezmiennie NATO, Unia może je ewentualnie uzupełniać. Tymczasem Polska, jeden z nieformalnych liderów grupy Weiner, optuje za rozbudową europejskiej polityki obronnej i stworzeniem wspólnego centrum dowodzenia jako zalążka dla przyszłych wspólnych europejskich sił zbrojnych. W ostatnim wywiadzie dla Daily Telegraph minister Sikorski mówił o konieczności przejęcia przez Europę części obowiązków do tej pory łączonych ze Stanami Zjednoczonymi, a dotyczących bezpośrednio wyzwań dla bezpieczeństwa europejskiego. Działania niezależne od USA to jednak dla Brytyjczyków koncept trudny do wyobrażenia.

Choć konserwatyści nie szli do ostatnich wyborów z hasłami antyeuropejskimi to jest wysoce prawdopodobne, że populistyczne pytanie – wyjść, czy nie wyjść – zdominuje kolejne wybory do Izby Gmin. Konserwatyści nie potrafią w tej chwili umieścić się na tej skali, bo z jednej strony zagraża im nacjonalistyczny UKIP, z drugiej przewodząca w sondażach Labour. Podczas wrześniowej konferencji o Unii było więc cicho, ale mogliśmy usłyszeć o gotowości do odstąpienia od Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i wystąpienia z Europolu, a w konsekwencji (choć tego już nie mówiono) także z Rady Europy. Brytyjskie gazety wciąż starszą polskimi imigrantami i gotowe są przy tym, jak Daily Telegraph, opierać się na, delikatnie mówiąc, nie do końca poprawnej interpretacji danych.

Czy w 2017r. prezydent Obama może liczyć na potraktowanie podobne jak Lech Wałęsa? Być może tak, bo takie przepisy obwiązują w UK. A może nie, bo będziemy wtedy w przededniu unijnego referendum i w Wielkiej Brytanii może ponownie w pełni rozkwitnąć idea Special Relationship jako remedium na całe zło Unii Europejskiej. Na razie wielu Brytyjczyków faktycznie uważa, że Ocean Atlantycki jest mniejszy od the Channel. Może więc warto, aby polska opozycja zaczęła częściej rozmawiać z partnerami z partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów i przedstawiać im polską rację stanu?

Linki do źródeł wspomnianych w tekście:

Wspólne oświadczenie po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i obrony UK i Polski:Building defence capabilities in Europe‚, 12.09.2013

Wspólne oświadczenie po konferencji w Willton Park: ‚Eastern partnership – moving ahead’, 14.10.2013

Oświadczenie ambasady w Londynie nt. kontroli Lecha Wałęsy na lotnisku Heathrow, 14.10.2013

Wywiad z ministrem R. Sikorskim w Daily Telegraph, 15.10.2013

Dodaj komentarz

17 More posts in Relacje polsko-brytyjskie category
Recommended for you
Theresa May zdymisjonowała wicepremiera dzień przed wizytą w Polsce

Damian Green został poproszony o złożenie rezygnacji, gdy wewnętrzne śledztwo wykazało, że skłamał w publicznych...