W parlamencie o „pierwszym etapie” występowania z UE

Minister do spraw wystąpienia z Unii Europejskiej przedstawił w parlamencie plan pierwszego etapu opuszczania UE przez Wielką Brytanię. Obejmuje on część zewnętrzną – negocjacje z UE – oraz wewnętrzną – przywrócenia prymatu prawa brytyjskiego nad unijnym. Najnowszy spór posłów z rządem dotyczy głosowania nad Brexitem w Izbie Gmin.

David Davis potwierdził w poniedziałek, że rząd nie będzie na bieżąco komentował strategii negocjowania z Unią Europejką warunków występowania ze wspólnoty. Już tydzień temu na konwencji Partii Konserwatywnej premier Theresa May ujawniła, że uruchomienie procesu występowania z UE nastąpi do końca marca 2017.

Wewnętrzna część procesu występowania z UE ma zostać uporządkowana przez wprowadzenie wiosną przyszłego roku do parlamentu projektu tzw. wielkiej ustawy uchylającej (Great Repeal Bill). Zastąpi ona ustawę o Wspólnotach Europejskich z 1972 roku, która jest furtką umożliwiającą unijnemu prawu bezpośrednie obowiązywanie w Wielkiej Brytanii. W projekcie nowej ustawy ma pojawić się nie tylko zapis uchylający ustawę o WE, ale też zapis przenoszący cały aktualnie obowiązujący w UK dorobek prawny UE bezpośrednio do brytyjskiego prawa. Według ministra Davisa zapobiegnie to powstaniu luk w brytyjskim systemie prawnym.

Bardziej kontrowersyjne okazało się stwierdzenie ministra, że rząd nie zamierza poddawać swojej strategii negocjacyjnej pod głosowanie w parlamencie. Debiutujący w roli ministra do spraw Brexitu w gabinecie cieni Keir Starmer nazwał działania rządu próbą wykluczenia parlamentu z decydowania o przyszłości Wielkiej Brytanii i zaapelował, aby już samo uruchomienie procesu występowania z UE poddać pod głosowanie. Tego samego domaga się grupa prawników, która 13 października zmierzy się z rządem w sądzie.

Były lider Partii Pracy Ed Miliband upominał się z kolei o głosowanie nad przyjęciem pozycji negocjacyjnej, mówiąc: „Mandat do przeprowadzenia Brexitu jest jasny, ale nie jest to mandat sankcjonujący konkretną formę Brexitu”. Były wicepremier Nick Clegg pytał zaś na jaką zasadę konstytucyjna powołuje się premier twierdząc, że ma mandat do interpretowania czym jest Brexit.

Wszystkie tego typu zarzuty David Davis odpierał w podobny sposób, stwierdzając:  „[W referendum] Otrzymaliśmy wyraźny, przemożny i niepodważalny mandat do opuszczenia Unii Europejskiej”. dodawał także, że Izba Gmin będzie miała wiele okazji do debatowania nad Brexitem zarówno przed uruchomieniu artykułu 50, jak i w czasie trwania negocjacji. Pierwsza debata z inicjatywy opozycji ma odbyć się już w środę.

Na podstawie: Hansard z dnia 10 października 2016

Zobacz także: Brexit ewolucja, nie Brexit rewolucja – komentarz do wystąpienia Davida Davisa

117 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
Johnson sugeruje UE wstrzymanie się z decyzją o kolejnym opóźnieniu brexitu

W piśmie do posłów Izby Gmin premier Boris Johnson daje do zrozumienia, że zachęca Unię...