Unia celna z UK wciąż na radarze UE – reakcje po Mansion House Speech

Dwa dni po trzecim istotnym przemówieniu Theresy May Unia Europejska nadal w pełni nie przedstawiła swojego stanowiska.

Bardziej niż propozycjami premier May UE w tej chwili zajmuje się groźbami wojny handlowej ze strony Donalda Trumpa i wyborami we Włoszech, które najprawdopodobniej zakończą się parlamentem bez większości, dlatego unijna odpowiedź – wytyczne po zeszłotygodniowej publikacji draftu tekstu porozumienia o wystąpieniu UK z UE, które mają zostać opublikowane we wtorek –mają być chłodne, ogólne i wciąż otwarte na zmianę zdania w sprawie unii celnej.

W niedzielę na antenie BBC minister spraw zagranicznych Republiki Irlandii zasugerował jednak, że UE może nie zaakceptować propozycji UK w sprawie granicy północnoirlandzkiej:

Z jednoznacznie pozytywnym przyjęciem spotkało się za to przemówienie premier Theresy May wśród tzw. zatwardziałych brexitowców. „Racjonalne”, „pragmatyczne”, „zrównoważone”, „spójne i kompleksowe” „dobre przemówienie” – komentowali członkowie Vote Leave, Change Britain i European Research Group. Nowy lider europscetyków w parlamencie Jacob Rees-Mogg napisał w Daily Telegraph, że premier May wyznaczała wyrazistą drogę w kierunku Brexitu, dodając, że choć

„nie da się uniknąć drobnych spraw wzbudzających obawy, wszyscy musimy uznać, że żeby doprowadzić do porozumienia, każdy musi coś poświęcić. To nie jest czas na szukanie dziury w całym”.

Inny znany eurosceptyk Iain Duncan Smith przyznał w niedzielę, że znalazł się w gronie, które miało dostęp do przemówienia przed jego wygłoszeniem. Theresa May podobno konsultowała się także z Davidem Cameronem.

Portal Conservative Home zwraca jednak uwagę. że propozycje May oznaczają, że kontrola imigracji zeszła na dalszy plan i wbrew zapowiedziom po Brexicie Wielka Brytania może nie przejąć kontroli nad swoimi granicami. Premier May zasugerowała bowiem w piątek, że choć przyszłą politykę migracyjną UK będzie ustalać na własnych zasadach, to będzie ona „częścią negocjacji z Unią Europejską”. Zeszłotygodniowe propozycje Home Office by w UK na stałe pozostać mogli także obywatele UE, którzy przyjadą na Wyspy w okresie przejściowym ConHome uważa za „bezgłośny zwrot” i „totalną kapitulację wobec UE”, które doprowadzą do „takiej skali imigracji, której elektorat nie poparł”.

Po stronie Remain w Partii Konserwatywnej ostrożny optymizm wyraziła nawet Nicky Morgan i Sarah Wollaston. Po stronie niezadowolonych znalazł się jak dotąd jedynie konserwatywny weteran Michael Heseltine. Milczenie zachowują póki co parlamentarni liderzy proeuropejscy Anna Soubry i Dominic Grieve. Ale ta cisza nie powinna nas zmylić – za kulisami cały czas toczą się rozmowy o poprawce do projekty ustawy o handlu transgranicznym, która miałaby wymusić na May utrzymanie UK w unii celnej.

261 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Boris Johnson wygrywa wybory parlamentarne

Historyczne zwycięstwo Partii Konserwatywnej w wyborach do Izby Gmin pozwala oczekiwać, że brexit nastąpi najpóźniej...