UKpoliticsPL_poleca Zasady wyjazdu do UK po Brexicie – Daily Mail ujawnił plany rządu

Pozwolenia na pracę dla wykwalifikowanych pracowników, niewykwalifikowani przyjadą tylko w przypadku braku rąk do pracy w UK, za to bez wiz dla turystów i studentów – tak wygląda prawdopodobny plan nowej polityki migracyjnej brytyjskiego rządu.

Plan pobrexitowej polityki migracyjnej rządu ujawnia Daily Mail. Według gazety plan przedstawiła w środę na spotkaniu komisji gabinetowej ds. Brexitu minister Amber Rudd. Minister Rudd już wcześniej wspominała o możliwościach wprowadzenia pozwoleń na pracę

Ujawniony przez gazetę plan dotyczy nowych zasad polityki migracyjnej. Według Daily Mail premier May ogłosi, że migranci z UE, którzy już w tej chwili pracują,  w UK otrzymają status rezydenta.

Według planu po Brexicie dla nowych migrantów mają obowiązywać następujące zasady:

  • wykwalifikowani pracownicy z UE będą musieli zagwarantować sobie miejsce pracy zanim dostaną pozwolenie na pracę/wizę w UK;
  • niewykwalifikowani pracownicy będą mogli przyjeżdżać do UK tylko w przypadku braku rąk do pracy na Wyspach, np. jako pracownicy sezonowi lub w ramach transferu wewnątrz jednej firmy;
  • dla wykwalifikowanych pracowników pozostanie także opcja samozatrudnienia pod warunkiem, że będą w stanie sami się utrzymać
  • turyści i studenci z UE nie będą potrzebowali pozwoleń/wiz na wjazd do UK

To na razie jedyny pełny, choć niepotwierdzony, plan pobrexitowej polityki migracyjnej. Jeśli okaże się prawdziwy najprawdopodobniej oznacza, że UK wyjdzie z jednolitego rynku.

Według Daily Mail nadal będą trwały prace nad alternatywami scenariuszami, ale tylko ten wydaje się według rządu gwarantować spełnienie woli wyborców, czyli przywrócenie kontroli nad granicami.

Gazeta donosi, że Wielka Brytania spodziewa się, że Unia w zamian narzuci Brytyjczykom wizy: będą potrzebowali pozwoleń na pracę, ale zasady wyjazdu na wakacje się nie zmienią. Sądzą także, że brak wiz dla studentów i turystów ułatwi podpisanie porozumienia handlowego z UE.

Szczegóły: James Slack, EU workers will get a visa ONLY if they have a skilled job: Post-Brexit regime would slash net migration by 100,000, Daily Mail.

Zobacz też: Po Brexicie UK może wprowadzić pozwolenia na pracę

57 More posts in Brexit_opinie category
Recommended for you
BrexitBrief 27: Brexit opóźniony

- UE zgadza się opóźnić brexit do 12 kwietnia, czeka na kolejny ruch UK -...