UKpoliticsPL_poleca: Brexit – przewodnik dla zagubionych

BBC Radio 4 przedstawia serię najważniejszych pytań, które stawiają sobie Brytyjczycy w obliczu Brexitu.

  1. Z kim negocjujemy?

Komisja i Parlament Europejski oraz 27 państw członkowskich zasiądzie najprawdopodobniej w marcu po drugiej stronie stołu negocjacyjnego. Co o negocjacjach myśli Bruksela, Berlin, a co Malta jako państwo przewodniczące Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2017? Czy wystarczy szepnąć „Rosja”, żeby państwa z Europy Środkowo-Wschodniej zgodziły się na wszystko czego chce Wielka Brytania? Co zmienią wybory we Francji i Niemczech? Czy UE rzeczywiście jest przygotowana na każdą ewentualność i każdy ruch Brytyjczyków? I czy pierwsza mina, która może eksplodować tuż po rozpoczęciu negocjacji, to różnica zdań na temat co do tego o czym właściwie rozmawiać?

  1. Koszty rozwodu

Są razem od ponad 40 lat, ale ich związek nigdy nie był prosty. UK wciąż chciało więcej: rabat brytyjski, wspólny rynek, ekspansja do wschodniej i środkowej Europy. Wielka Brytania coraz silniej się wycofywała i coraz częściej sprawiała kłopoty. W końcu stało się jasne, że ten związek nie funkcjonuje jak trzeba i czas planować rozwód. Do rozwodu zaś potrzeba prawnika, który najlepiej wyjaśni jak trudny i bolesny może okazać się ten proces. Ile pieniędzy trzeba przeznaczać, jak podzielić zaległości i zobowiązania finansowe. Kto wyłoży kasę m.in. na projekty obiecane biedniejszym państwom Europy Środkowo-Wschodniej?

  1. A jeśli znajdziesz się po niewłaściwej stronie?

Ekspaci i imigranci to jedno i to samo. Zarówno obywatelu UE w UK, jak i Brytyjczycy w innych państwach UE stanęli po referendum w obliczu tak samo przerażającej niepewności o swój przyszły los. Pytają co stanie się z ich pracą, składkami emerytalnymi i ubezpieczeniem zdrowotnym.  Czy wszystkich obywateli UE w UK czeka starcie z iście kafkowskim koszmarem przy ubieganiu się o „permanent residence”? Czy Brytyjscy pracodawcy już niedługo będą musieli się zmierzyć z masą biurokracji, gdy będą chcieli zatrudnić obywateli UE? Jakie prawa nabyte zostaną utrzymane: brytyjskie, czy europejskie? Co z członkami rodzin obywateli UE? Co z prawem do odwoływania się do sądów europejskich?

  1. Na krawędzi

Brak porozumienia jest lepszy od złego porozumienia – mówi brytyjski rząd, ale z drugiej strony chce zrobić wszystko, żeby nie stanąć „na krawędzi”, czyli wyjść z UE bez porozumienia. Co czeka UK, jeśli negocjacje skończą się na „no deal”? Jakie będzie obowiązywać prawo? Jakie dokumenty i patenty będą konieczne, żeby prowadzić wymianę handlową? Na podstawie czego chronione będą dane osobowe? Nikt nie próbował, tak jak dziś UK, wypracować nowych relacji ze Światową Organizacją Handlu. Co to oznacza także dla UE? Wreszcie, kto jest największym optymistą, jeśli chodzi o postbrexitową przyszłość?

  1. Co z subsydiami z UE? (emisja planowana: 10.02)
  2. Unijne regulacje do kosza? (emisja planowana: 13.02)
  3. Czy Brexit namiesza w wakacyjnych planach? (emisja planowana 14.02)
  4. Czy Szkocja zrobi Brexit po swojemu? (emisja planowana 15.02.2017)
  5. (emisja planowana 16.02.2017)
  6. (emisja planowana 17.02.2017)

BBC Radio 4: Brexit: A guide for the Perplexed. Producer: Chris Bowlby. Researcher: Dearbhail Starr. Editor: Hugh Levinson.

43 More posts in Brexit_wiedza category
Recommended for you
[N] Ustawa o wystąpieniu z Unii Europejskiej (European Union (Withdrawal) Bill 2017-2019)

Ustawa o wystąpieniu z Unii Europejskiej (European Union (Withdrawal) Bill) Znana także jako Wielka ustawa...