UKpoliticsPL_poleca Bank Anglii wkrótce straci niezależność – straszy Hague

Do podwyższenia stóp procentowych wzywa FED i Bank Anglii William Hague. Były minister spraw zagranicznych pisze w Daily Telegraph o „pogubionej” logice banków centralnych i przepowiada im rychłą utratę niezależności.

Choć kiedyś niezależność banków centralnych była niekwestionowana – pisze Hague – dziś ich działania mają bezpośrednie negatywne efekty polityczne, muszą się więc liczyć z politycznymi atakami na swoją niezależność. Szczególnie, gdy politycy dostrzegają to czego banki dostrzec nie chcą: że gdy nie opłaca się oszczędzać ludzie kierują lokują oszczędności w bardziej ryzykownych inwestycjach, rosną ceny mieszkań, coraz więcej ludzi na własne mieszkanie nie może sobie pozwolić, powiększa się przepaść między bogatymi a biednymi, coraz droższe w utrzymaniu stają się fundusze emerytalne – wymienia Hague.

Wiliam Hague przytacza słowa Theresy May z konwencji Partii Konserwatywnej, gdzie premier powiedziała, że niskie stopy procentowe przyczyniają się do pogłębiania nierówności społecznych. Były minister spraw zagranicznych przywołuje także ataki Donalda Trumpa na amerykański Fed oraz niepokoje w Niemczech co do polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego.

Stwierdzając, że niskie stopy procentowe były dobrym rozwiązaniem w 2009 roku – w czasie kryzysu finansowego – Hague pisze, że stosowanie ich nadal kilka lat później jest jak trzymanie pacjenta pod kroplówką kilka lat po operacji.

Czemu warto przeczytać ten tekst? Były minister spraw zagranicznych w rządzie Davida Camerona, były lider partii i jeden z niewielu uniwersalnych i niemal niekwestionowanych autorytetów wśród konserwatystów mówi dziś zupełnie innym językiem niż kilka miesięcy temu. Wpisuje się nim w ataki na politykę Banku Anglii, które zapoczątkowała na konwencji w Birmingham Theresa May. premier dziś co prawda ustami rzecznika wyraziła pełne zaufanie do Marka Carney’a, ale z jej wypowiedzi wynika, że ma zupełnie inną wizję polityki gospodarczej niż jej poprzednik David Cameron: więcej państwa w gospodarce, więcej opieki i więcej kontroli.

Mark Carney, który pod koniec roku ma zdecydować, czy pozostanie na stanowisku prezesa Banku Anglii powiedział na konwencji Partii Konserwatywnej w Birmingham, że „nie zamierza odbierać instrukcji co do tego jak ma działać od polityków”. Obok kłótni o Brexit trwa więc inny – na ten moment być może nawet poważniejszy spór.

William Hague, „Central bankers have collectively lost the plot. They must raise interest rates or face their doom„, Daily Telegraph, 17 października 2016

169 More posts in Highlight category
Recommended for you
SuperSobota 19 października w brytyjskiej Izbie Gmin

Przewodnik po porządku obrad, wnioskach, poprawkach i możliwych scenariuszach Nad czym będzie głosować w sobotę...