UK uruchomi artykuł 50 do końca marca 2017

Wielka Brytania uruchomi artykuł 50, czyli zainicjuje dwuletni proces występowania z UE, najpóźniej do końca marca 2017r. – zapowiedziała Theresa May w niedzielnym programie Andrew Marr Show.

Oznacza to, że – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z tym planem – Wielka Brytania powinna formalnie opuścić UE przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w maju 2019.

Great Repeal Act

W wywiadzie dla Sunday Times premier zapowiedziała także, że wiosną złoży w parlamencie projekt ustawy Great Repeal Act, która ma uchylić ustawę o Unii Europejskiej z 1972 roku.

Ustawa ta była furtką, przez którą unijne prawo „wchodziło” do brytyjskiego prawodawstwa bez konieczności każdorazowego wyrażania zgody przez brytyjski parlament. Tą ustawą premier chce „przywrócić suwerenności brytyjskiemu parlamentowi”.

Nowa ustawa nie tylko uchyla starą ustawę unijną, ale ma też przenieść aktualne obowiązujące unijne regulacje bezpośrednio do brytyjskiego prawa. Zapobiegnie to stworzeniu ogromnych luk w brytyjskim systemie prawnym, który do tej pory tworzył dodatkowe regulacje – szczególnie na szczeblu lokalnym – opierając się bezpośrednio na prawodawstwie unijnym.

Great Repeal Act musi przejść przez cały proces ustawodawczy w Izbie Gmin i Izbie Lordów. Premier zapowiedziała, że chce aby ustawa ostał przyjęta przed formalnym wystąpieniem z UE, ale z klauzulą, że wejdzie w życie dopiero w momencie formalnego opuszczenia wspólnoty.

Premier ma oficjalnie ogłosić swoje zamiary w niedzielnym przemówieniu inaugurującym jesienną konwencję Partii Konserwatywnej.

 

117 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
Johnson sugeruje UE wstrzymanie się z decyzją o kolejnym opóźnieniu brexitu

W piśmie do posłów Izby Gmin premier Boris Johnson daje do zrozumienia, że zachęca Unię...