UK pomoże „ukraińskim przyjaciołom w potrzebie”

Zespół wojskowych doradców i trenerów z Wielkiej Brytanii poleci w połowie marca do Kijowa.

Minister obrony Michael Fallon potwierdził w Izbie Gmin wtorkowe słowa premiera Davida Camerona. W połowie marca Wielka Brytania wyśle na Ukrainę zespół ok. 75 wojskowych doradców i trenerów, którzy będą szkolić ukraińską armię w zakresie pomocy medycznej i logistyki, przeprowadzą także krótkoterminowe szkolenia z taktyki i analizy wywiadowczej oraz szkolenia dla piechoty. Brytyjczycy będą stacjonować w Kijowie i na za zachodniej Ukrainie, daleko od terenów walk.

Wsparcie jest odpowiedzią na prośby rządu Ukrainy i jest finansowane z budżetu brytyjskiego. Obecne działania nie obejmuję wysyłania broni. Według Fallona Wielka Brytania otrzymała jednak więcej bardziej szczegółowych próśb od rządu w Kijowie, w tym związanych ze sprzętem wojskowym, i nie wyklucza spełnienia ich w przyszłości.

W zeszłym roku Wielka Brytania dostarczyła armii ukraińskiej odzież ochronną, paliwo na zimę, apteczki, zimowe ubrania i śpiwory o wartości 1,2 mln funtów. Wysyłała również doradców z dziedziny zarządzania kryzysowego, walki z korupcją, komunikacji strategicznej i reformy sektora obrony. W najbliższych tygodniach wyśle też ekspertów od zamówień publicznych. W poniedziałek premier Cameron zapowiedział także zwiększenie środków na pomoc humanitarna dla Ukrainy do 15 milionów funtów.

Wysłanie zespołu wojskowego jest niezależną decyzją Londynu, nie jest działaniem w ramach NATO. Wielka Brytania nadal jest przekonana, że konflikt na Ukrainie powinien zostać rozwiązany na drodze porozumienia politycznego.

Na podstawie: odpowiedź Ministra Obrony na pilne zapytanie opozycji ws brytyjskiego personelu wojskowego na Ukrainie

Dodaj komentarz

54 More posts in Polityka zagraniczna UK category
Recommended for you
Rezygnacja minister rozwoju międzynarodowego

Po krótkiej rozmowie u premier Theresy May Priti Patel wystąpiła o rezygnację z funkcji minister...