UE zgadza się przesunąć brexit na 12 kwietnia

Unia Europejska zaaprobowała prośbę Theresy May o przedłużenie artykułu 50. Nowa data graniczna to 12 kwietnia – poinformował Donald Tusk.

Unia Europejska oferuje UK bezwarunkowe przedłużenie art 50 do 12 kwietnia. „Do tego dnia wszystkie opcje pozostają otwarte” – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

W konkluzjach zapisane jest jednak, że jeśli parlament brytyjski zaaprobuje w przyszłym tygodniu umowę o wystąpieniu UK z UE wynegocjowanej przez premier May UE zgadza się na przedłużenie artykułu 50 do 22 maja. Ten czas ma być potrzebny UK na przyjęcie ustaw i regulacji okołobrexitowych. Jeśli jednak traktat ten nie zostanie przyjęty UE jest gotowe rozważyć dalsze kroki. Jedyny warunek to UK musi o to poprosić. Theresa May powiedziała na konferencji prasowej, że jeśli deal nie zostanie przyjęty będzie współpracować z parlamentem nad znalezieniem nowej opcji.

Należy rozumieć, że jeśli UK nie przyjmie umowy, ani nie poprosi o dalsze przedłużenie, to 12 kwietnia może dojść do no deal.

Brytyjski rząd wstępnie planuje głosowanie umowy brexitu na poniedziałek. Nadal nie jest pewne, czy spiker do niego dopuści. Międzypartyjna grupa posłów zgłosiła już poprawkę, która w razie odrzucenia dealu May pozwoli parlamentarzystom na przejęcie kontroli nad porządkiem obrad i przeprowadzenie opcjonalnych głosowań różnych opcji brexitu w okresie mniej więcej dwóch tygodni (czyli do około 12 kwietnia).

117 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
Johnson sugeruje UE wstrzymanie się z decyzją o kolejnym opóźnieniu brexitu

W piśmie do posłów Izby Gmin premier Boris Johnson daje do zrozumienia, że zachęca Unię...