UE daje 18 miesięcy na negocjacje Brexitu

Negocjacje Brexitu powinny zamknąć się w 18 miesiącach i zakończyć do października 2018 – oświadczył główny negocjator Brexitu z ramienia Komisji Europejskiej.

Podczas pierwszego oficjalnego briefingu prasowego w roli negocjatora ze strony Komisji Europejskiej (KE) Michel Barnier uszczegółowił etapy prowadzące do wystąpienia Wielkiej Brytanii (UK) z Unii Europejskiej (UE) i przedstawił wstępne zasady, którymi w negocjacjach będzie kierować się wspólnota.

Barnier zapowiedział, że przewidziany przez artykuł 50 Traktatu lizbońskiego dwuletni przedział na opuszczenie UE będzie naliczany od momentu przedstawienia przez UK formalnej notyfikacji zamiaru wystąpienia. Przed rozpoczęciem rozmów konieczne będzie ustalenie zakresu negocjacji i jego autoryzacja, po nich zaś ratyfikacja wynegocjowanego porozumienia przez Unię i Wielką Brytanię. Czas negocjacji skróci się więc do około 18 miesięcy i powinien zakończyć się do października 2018, tak aby UK mogła formalnie opuścić wspólnotę do wiosny 2019 – tłumaczył Michel Barnier.

Barnier widzi negocjacje UE z UK jako „niezbadane wody” – „proces wrażliwy pod względem politycznym i skomplikowany pod względem prawnym”.

Podkreślając, że jest jeszcze za wcześnie, żeby rozmawiać o szczegółach, poinformował zgromadzonych w Brukseli dziennikarzy, że przygotowując się do rozmów z Londynem Unia Europejska kieruje się czterema głównymi zasadami:

  • Unia Europejska jest jednością;
  • państwa trzecie nie mogą mieć takich samych praw, jak państwa członkowskie, ponieważ nie mają takich samych obowiązków;
  • przed notyfikacją nie będzie żadnych rozmów negocjacyjnych;
  • 4 wolności jednolitego (swobodny przepływ osób, usług, dóbr i kapitału) rynku są nierozdzielne.

Nie wykluczył także jednoczesnego negocjowania warunków Brexitu i przyszłych relacji UK z UE. Dodał jednak, że to Brytyjczycy muszą najpierw powiedzieć jak widzą nowe relacje z UE, dopiero potem Unia będzie mogła odnieść się do brytyjskich oczekiwań.

W ramach przygotowań do negocjacji z UE Barnier odwiedził do tej pory 18 państw członkowskich, do pozostałych uda się z wizytą do końca stycznia 2017. W zeszłym tygodniu w Brukseli odbyło się także seminarium z udziałem przedstawicieli wszystkich państw członkowskich UE poświęcone obszarom negocjacji z UK. Barnier konsultuje się także z poszczególnymi unijnymi instytucjami, m.in. Parlamentem Europejskim, Europejskim Bankiem Centralnym i Europolem.

Michel Barnier jest koordynatorem przygotowań do negocjacji z UK i głównym negocjatorem ze strony Komisji Europejskiej od 1 października. Został mianowany przez Jean-Claude’a Junckera, aby „pomóc wypracować nowe relacje z UE”. Wcześniej wiele lat pracował w Brukseli m.in. jako komisarz rynków wewnętrznych i usług (2010-214). Odpowiadał za kluczowe portfolio usług finansowych i zmagał się z efektami kryzysu zadłużenia eurostrefy i tworzeniem nowej unii bankowej. Wiele razy ścierał się przy tym z City i brytyjskim rządem ws. reformy usług finansowych.

Inne ograny UE także mianowały swoich przedstawicieli do spraw Brexitu. W Parlamencie Europejskim, który będzie musiał zatwierdzić porozumienie ws Brexitu, jest to liberalny polityk z Belgii Guy Verhofstadt. Radę Europejską i jej przewodniczącego Donalda Tuska reprezentuje belgijski dyplomata Didier Seeuws. Rada będzie odpowiedzialna za ustalenie ram negocjacji i koordynację stanowisk 27 państw członkowskich, podczas gdy Komisja dostarczy wiedzy eksperckiej w zakresie poszczególnych aspektów prawa europejskiego.

Nagranie z briefingu prasowego Michela Barniera jest dostępne na stronie Komisji Europejskiej.

115 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
Boris Johnson: negocjacje z UE będą „absolutnie niemożliwe”, jeśli parlament zablokuje no deal

W nadzwyczajnym oświadczeniu na Downing Street w poniedziałek wieczorem premier Boris Johnson poinformował, że jego...