Trump wspiera Farage’a przed wyborami w Peterborough

Donald Trump poradził Wielkiej Brytanii wysłanie lidera Brexit Party Nigela Farage’a do negocjowania a z UE. Amerykański prezydent uważa, że jeśli UE „nie ugnie się” przed brytyjskimi żądaniami Brytyjczycy nie powinni płacić UE ustalonych zobowiązań i odejść od stołu negocjacyjnego bez porozumienia.

Przyjmując typowy dla siebie styl wypowiedzi biznesmena, amerykański prezydent powiedział brytyjskim mediom, że nadal nie jest za późno, aby w razie trudności w negocjacjach podać Unię Europejską do sądu. Radę taką dał podobno po raz pierwszy premier Theresie May, gdy poskarżyła mu się na problemy w negocjacjach brexitu podczas wizyty w USA.

Donald Trump obiecał Brytyjczykom, że zrobi wszystko, by umowa handlowa UK – USA została wynegocjowana jak najszybciej po brexicie, „dużo szybciej” niż w rok i dała Wielkiej Brytanii „ogromne korzyści”. Precyzując wypowiedz prezydenta, ambasador USA w UK powiedział, że trwają przygotowania poszczególnych części umowy, tak by była gotowa do podpisu „jak najszybciej”. Woody Johnson podkreślił przy tym w niedzielnym show Andrew Marra, że nie są to jeszcze formalne negocjacje, których jako członek UE Wielka Brytania na razie nie może prowadzić.

Według amerykańskiego ambasadora, który kilka miesięcy temu nazwał UE „muzeum rolnictwa”,  USA są zainteresowane wysyłaniem do UK swoich produktów rolno-spożywczych, co może mieć wpływ na standardy żywności sprzedawanej w UK po brexicie. USA liczy także na dostęp do brytyjskiego rynku opieki zdrowotnej. „Chlorowane kurczaki” i „prywatyzacja National Health Service” to najczęściej powtarzane hasła ilustrujące obawy UK o warunki umowy o wolnym handlu z USA.

Przed trzydniową wizytą państwową w Wielkiej Brytanii prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział, że brytyjski rząd popełnił błąd, nie włączając Nigela Farage’a do zespołu negocjacyjnego. Powołując się na wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego, Donald Trump uznał, że Farage „zarobił” na miejsce przy stole negocjacyjnym. Według Daily Telegraph Donald Trump może spotkać się z Nigelem Faragem w czasie wizyty w Wielkiej Brytanii.

O byłym liderze UKIPu i obecnym liderze the Brexit Party Trump mówi: „Bardzo go lubię. Ma dużo do zaoferowania”. Nigel Farage był jedynym brytyjskim politykiem, który kilkakrotnie pojawił się u boku Donalda Trumpa w czasie kampanii prezydenckiej w USA, a także odwiedził go bezpośrednio po wyborach – wspólnie ze sponsorem Leave.EU Arronem Banksem i jego współpracownikiem Andym Wigmorem.

Planowane może być także spotkanie z Borisem Johnsonem. Nawiązując do wyborów nowego lidera Partii Konserwatywnej, Donald Trump powiedział, że Boris Johnson byłby „znakomitym premierem”. Ambasador Woody Johnson tłumaczył potem złamanie niepisanej zasady niewtrącania się do spraw wewnętrznych, tym że prezydent zna jednego z 13 kandydatów na lidera Partii Konserwatywnej „od lat” i nie należy traktować tego jak poparcia.

Dzień po wizycie Donalda Trumpa, w czasie której amerykański prezydent spotka się m. in. z Królową oraz weźmie udział w obchodach 75 rocznicy D-Day, w okręgu Peterborough odbędą się wybory uzupełniające do Izby Gmin.

Po zwycięstwie Brexit Party w wyborach do Parlamentu Europejskiego partia Nigela Farage’a jest uważana za faworyta. Jedyna partia, która swoim głównym hasłem uczyniła brexit 31 października bez porozumienia, otrzymuje w ogólnobrytyjskich sondażach od 22 do 26% poparcia, plasując się na pierwszym/drugim miejscu. Partia Pracy może liczyć na od 19 do 22%, Liberalni Demokraci na 16-24%, torysi na 17-19% i Partia Zielonych na 8-11%.

Na zwycięstwo Brexit Party wskazują także jej dobre wyniki w wyborach do PE w samym Peterborough (38,3%). Broniąca mandatu Labour (17,2% w wyborach do PE) ma problem z kandydatką Lisą Forbes, oskarżoną o zalajkowanie antysemickiego wpisu w mediach społecznościowych. Problem Forbes wpisuje się w długą listę kontrowersji wokół oskarżeń o tolerowanie zachowań antysemickich oraz innych nieprawidłowości przez kierownictwo Partii Pracy, gdy chodzi o osoby bliskie Jeremiemu Corbynowi.

„To będzie drugi wstrząs najnowszego trzęsienia ziemi. To, co wydarzy się w Peterborough, odbije się echem na całym świecie” – powiedział Sunday Express Steve Bannon. Były doradca Trumpa budujący w Europie sieć populistycznych partii o nastawieniu pronarodowym i antyunijnym spotkał się ponownie z Nigelem Faragem. Lider the Brexit Party pojawia się także w nowym filmie Bannona, „The Brink”, który opisuje kampanię w USA w 2018 i budowanie nowego ruchu w Europie.

Wybory uzupełniające w Peterborough to efekt odebrania mandatu posłance Labour Fionie Onasanya, skazanej za zakłócenie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i usuniętej ze stanowiska po podpisaniu petycji przez 27% wyborców. Procedurę petycji odwoławczej zastosowano w UK po raz drugi. Po raz pierwszy skutecznie.

W 2017 r. Onasanya przewagą 600 głosów odebrała mandat ultrabrexitowemu posłowi Partii Konserwatywnej Stewartowi Jacksonowi, który reprezentował Peterborough od 2005 roku. Jackson, który ostatnio pracował jako doradca Davida Davisa w ministerstwie brexitu, nie skorzystał z oferty ubiegania się o reelekcję z ramienia Partii Brexitu. W 2015 roku kandydatka Labour przegrała z Jacksonem różnicą prawie 2 tysięcy głosów. O dobry wynik w wyborach chcieliby powalczyć także Liberalni Demokraci (15.4% w wyborach do PE). Raczej bez szans torysi (10,9%) i zieloni (10,8%).

261 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Boris Johnson wygrywa wybory parlamentarne

Historyczne zwycięstwo Partii Konserwatywnej w wyborach do Izby Gmin pozwala oczekiwać, że brexit nastąpi najpóźniej...