Times ujawnia dalsze szczegóły planów polityki migracyjnej premier Theresy May

Na czwartkowym posiedzeniu gabinetu premier May poleciła ministrom przygotowanie dwuetapowego planu polityki migracyjnej – pisze Times on Sunday. Plan ma dotyczyć po pierwsze sytuacji obywateli UE już w tej chwili legalnie przebywających i pracujących w UK i po drugie nowego systemu wizowego dla tych, którzy dopiero do UK przyjadą.

Premier zapowiadała już wcześniej, że chce jak najszybciej podpisać z UE porozumienie o prawach nabytych obywateli UE przebywających już w UK i obywateli brytyjskich mieszkających na terenie UE. Według Timesa premier powie wkrótce, że to moment uruchomienia artykułu 50 ma oddzielać unijną imigrację na starych zasadach swobodnego przepływu osób, której Wielka Brytania chce zagwarantować dotychczasowe prawa – od imigracji na nowych zasadach, które nie są jeszcze ustalone. W poniedziałek rzecznik Downing Street zdementował te informacje [Zobacz UPDATE]

Oficjalna propozycja nowych zasad polityki migracyjnej ma zostać opublikowana latem, a projekt ustawy ma być gotowy na początku przyszłego roku i wejść w życie zanim UK wystąpi z UE.

Jeden z przygotowanych planów zakłada, że po Brexicie będą obowiązywały 5 letnie wizy – które, jak rozumiemy, mają być de facto pozwoleniami na pracę –  ale nie będą dawały prawa do ubiegania się o świadczenia pracownicze. Wizy takie miałby być wydawane zarówno wykwalifikowanym, jak i niewykwalifikowanym pracownikom w „kluczowych dla gospodarki sektorach”. Wizy byłyby konieczne tylko dla osób, które dopiero do Wielkiej Brytanii przyjadą.

Niezależna komisja ma doradzać ile wiz można będzie wydać w poszczególnych sektorach, szczególnie tych najważniejszych, których funkcjonowanie w dużej mierze opiera się na zagranicznych rękach do pracy: służba zdrowia, rolnictwo, inżyniera informatyczna, czy hotelarstwo – pisze Times.

To ważne, bo napisane przez bardzo rzetelnego dziennikarza, informacje. Wciąż jednak jedynie informacje medialne, nie informacje rządowe.

Do czasu formalnego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej każdy obywatel UE będzie miał prawo przyjechania do UK i podjęcia tu pracy. – wyjaśnia szef British Influence Sunder Katwala, współautor raportu o gwarantowaniu praw nabytych  – Jednak tylko ta grupa, której będzie dotyczyło porozumienia o prawach nabytych, które UK chce wypracować z UE, otrzyma gwarancje utrzymania swojego statusu po formalnym Brexicie. Wielka Brytania zaproponuje, aby porozumienie to dotyczyło osób, które przyjadą do UK do czasu uruchomienia artykułu 50, uzasadniając to faktem, że osoby, które przyjadą później wiedzą już, że szykują się zmiany. O post-Brexitowym statusie tych, którzy przyjadą po uruchomieniu artykułu 50 będzie decydować przyszła polityka rządu lub na przykład wynegocjowanie z UK okresów przejściowych. – dodał Sunder Katwala.

[update, 27.02]
Na poniedziałkowym briefingu Downing Street rzecznik premier May nie potwierdził weekendowych doniesień Timesa i Telegrapha ws. daty oddzielającej imigrację na starych i nowych zasadach – donosi the Guardian. „Downing Street odrzuciło możliwość podjęcia jednostronnych działań w tej kwestii”. Zasugerowano za to, że będzie to sprawa do negocjacji w czasie rozmów z Unią Europejską.

Komentarz

Nie można powiedzieć wprost, że kancelaria premier zmieniła zdania, bo dotychczasowe informacje były tylko doniesieniami medialnymi. Natomiast trudno się oprzeć wrażeniu, że ktoś próbuje wywołać zamieszanie.

Być może z polecenia premier próbowano sondować taki projekt, żeby przykryć oświadczenia ministrów Davida Davisa i Amber Rudd o konieczności liczenia się z tym, że imigracja w najbliższych miesiącach się nie zmniejszy. Być może też w rządzie trwa spór w sprawi polityki migracyjnej i strategii negocjacji z UE, który ktoś próbował wygrać, uciekając do przodu i licząc na to, że z podanych publicznie informacji już nie da się wycofać. Bardzo to ciekawe z analitycznego punktu widzenia analitycznego, ale dla tzw. zwykłych ludzi najważniejsza informacje to:

  • do dnia formalnego wystąpienia UK z UE obowiązuje swobodny przepływ osób, a więc także prawo do podejmowania pracy w UK
  • obywateli UE przebywający obecnie w UK bez „permanent residence” nadal nie mają gwarancji utrzymania obecnych uprawnień po Brexicie, choć rząd obiecuje, że wynegocjowanie tych gwarancji będzie priorytetem
  • dla osób, które dopiero zamierzają wyjechać do UK – na chwilę obecną nie ma znaczenia, czy zrobicie to przed czy po uruchomieniu art 50.
117 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
Johnson sugeruje UE wstrzymanie się z decyzją o kolejnym opóźnieniu brexitu

W piśmie do posłów Izby Gmin premier Boris Johnson daje do zrozumienia, że zachęca Unię...