Theresa May ogłosiła rezygnację

Premier Theresa May ogłosiła, że rezygnuje ze stanowiska liderki Partii Konserwatywnej z dniem 7 czerwca. Wybory nowego lidera rozpoczną się 10 czerwca. May będzie pełnić tymczasowo funkcję premiera UK do czasu wyboru następcy.

Przyznając, że nie udało się jej zrealizować woli wyborców z referendum 2016 mimo trzykrotnej próby, Theresa May wymieniła swoje mniejsze osiągnięcia w zakresie tworzenia miejsc pracy, ochrony środowiska, NHS. Osobie, która ją zastąpi, May pozostawia przekaz o konieczności poszukiwania kompromisu i pozostania w centrum „kompromis to nie jest brzydkie słowo”. Kończąc krótkie oświadczenie May łamiącym się głosem powiedziała:

„Wkrótce odejdę ze stanowiska, którego sprawowanie było największym zaszczytem mojego życia. Druga kobieta premie, ale z pewnością nie ostatnia. Odchodzę nie tylko bez złej woli, ale z ogromną i niezmienną wdzięcznością, że dostałam szansę służenia państwu, które kocham”

Theresa May będzie sprawować funkcję lidera Partii Konserwatywnej do 7 czerwca, trzy dni później rozpoczną się wybory jej następcy. Jako liderka przywita jeszcze w Wielkiej Brytanii prezydenta USA Donalda Trumpa. Będzie też na stanowisku podczas wyborów uzupełniających w Peterborough. Po ustąpieniu z funkcji liderki torysów May będzie tymczasowo pełnić funkcję premiera Wielkiej Brytanii do momentu wyłonienia nowego lidera Partii Konserwatywnej, co powinno zająć minimum pięć tygodni.

Mówi się, że wystartować może nawet 17 kandydatów. Oficjalne chęć zastąpienia May zgłosili były minister spraw zagranicznych i burmistrz Londynu Boris Johnson, była minister pracy i liderka ruchu Blu Collar Conservatives Esther McVey, oboje brexitowcy niewykluczający no deal, oraz „remianer” obecny minister rozwoju międzynarodowego Rory Stewart. Według portalu ConservativeHome duże szanse ma także były minister brexitu Dominic Raab oraz obecny minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt.

Domyślną datą brexitu jest 31 października. O ile nie podjęte zostaną żadne działania ostatniego dnia października UK wystąpi z UE bez porozumienia. Insititute for Government twierdzi, że jeśli nowy premier będzie chciał może pominąć parlament przy podejmowaniu decyzji o no deal.

On lub ona zostaną nowym premierem Wielkiej Brytanii. Jego lub jej pierwszym zadaniem nie będzie jednak sam brexit, choć kwestie te są powiązane, a zdobycie większości w Izbie Gmin. Partia Konserwatywna ma obecnie 313 posłów, niewykluczone, że jeśli nowy lider poprze opcję no deal, z partii odejdzie kilku posłów, na przykład Ken Clarke lub Dominic Grieve. Konieczna będzie także renegocjacji porozumienia o wsparciu rządu z DUP. Utrzymujący się brak większości może skłonić opozycję do próby przegłosowania wotum nieufności i doprowadzenia do przyspieszonych wyborów.

169 More posts in Highlight category
Recommended for you
SuperSobota 19 października w brytyjskiej Izbie Gmin

Przewodnik po porządku obrad, wnioskach, poprawkach i możliwych scenariuszach Nad czym będzie głosować w sobotę...