Status osób osiedlonych – settled status – wstęp

Status osób osiedlonych to nowy program brytyjskiego rządu, który ma objąć wszystkich obywateli UE, którzy chcą pozostać w Wielkiej Brytanii po brexicie. Uzyskanie go ma być gwarancją utrzymania wszystkich dotychczasowych praw, w tym prawa do pracy i pobierania świadczeń.

Wszystkie dotychczasowe informacje na temat statusu osób osiedlonych to deklaracje intencji brytyjskiego rządu wyrażone zarówno w procesie negocjacji brexitu z UE, jak i jako oświadczenia ministerialne. Nie jest to jeszcze obowiązujące prawo. Proces przygotowania do spełnienia tych obietnic jest jednak zaawansowany i można zakładać, że zostaną wypełnione.

Rząd brytyjski podkreśla, że w tej chwili nie trzeba jeszcze podejmować żadnych działań, choć warto śledzić na bieżąco stan negocjacji i informacje Home Office, na przykład zapisując się na oficjalny newesletter. Warto także zapoznać się z podstawowymi informacjami, które prezentujemy zgodnie z naszym stanem wiedzy w tym mini-przewodniku.

Ze względu na wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej każdy obywatel Unii Europejskiej oraz członek rodziny obywateli Unii Europejskiej, który:

  • przyjedzie do UK nie później niż do 31 grudnia 2020 roku oraz
  • mieszka w UK na stałe oraz
  • nie posiada obywatelstwa brytyjskiego, irlandzkiego ani indefinite leave to remain oraz
  • chce nadal mieszkać w UK po 30 czerwca 2021 roku

będzie mógł nadal mieszkać i pracować w UK na podobnych zasadach jak obecnie, ale będzie musiał ubiegać się o przyznanie statusu osoby osiedlonej.

Rejestracja i wniosek zasadniczo będą wymagać potwierdzenia trzech elementów: tożsamości i obywatelstwa, odpowiednio długiego pobytu w UK, niepopełnienia poważnych przestępstw. Przy wnioskowaniu o status osoby osiedlonej potrzebne będą tylko dowody odpowiednio długiego pobytu w UK, nie będzie wymogu zatrudnienia ani ubezpieczenia.

Kluczowe daty:

  • Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską do 30 marca 2019 roku.
  • Od 30 marca 2019 do 31 grudnia 2020 ma obowiązywać okres przejściowy, w którym obywatele UE nadal będą mogli przyjeżdżać do UK, podejmować pracę i korzystać ze świadczeń na obecnych zasadach.
  • W marcu 2019 ma ruszyć proces rejestracji obywateli UE w UK, czyli proces ubiegania się o status osoby osiedlonej.
  • Od 1 stycznia 2021 roku ma skończyć się okres przejściowy, mogą wejść w życie nowe brytyjskie przepisy migracyjne, a obywatele UE niezamieszkujący dotąd w UK mogę stracić automatyczne prawa do pracy i zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii.
  • 30 czerwca 2021 ma być ostatnim dniem wnioskowania o status osoby osiedlonej, dla osób które przyjadą do UK przed 31 grudnia 2020.
  • Według obecnych założeń od 1 lipca 2021 by przebywać na stałe legalnie w UK obywatele UE będą musieli posiadać status osoby osiedlonej lub być w trakcie rozpatrywania procedury o przyznanie tego statusu.

Zobacz też:

Status osób osiedlonych – settled status – jaka jest Twoja sytuacja?

Status osób osiedlonych – settled status – informacje ogólne

Status osób osiedlonych – settled status – FAQ – część 1

108 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
UE zgadza się przesunąć brexit na 12 kwietnia

Unia Europejska zaaprobowała prośbę Theresy May o przedłużenie artykułu 50. Nowa data graniczna to 12...