Rząd na ponad miesiąc zawiesi obrady parlamentu przed brexitem – opinia

Brytyjski parlament nie będzie obradował między 9/12 września a 14 października. Królowa zgodziła się na prośbę rządu zawiesić obrady.

Izba Gmin po letniej przerwie zbierze się 3 września i według nowego kalendarza będzie obradować do 9 lub 12 września. Następnie zawiesi obrady na dłuższy niż zazwyczaj sezon konwencji partyjnych. Obrady mają zostać wznowione najpóźniej 14 października. Terminarz może się jednak jeszcze zmienić.

Wczoraj opozycja zdecydowała skupić się na parlamentarnej drodze powstrzymania rządu przed doprowadzeniem do brexitu bez porozumienia. Zawieszenie obrad ogranicza im tę możliwość, ale jej nie wyklucza.

Niewykluczone też, że w nowych okolicznościach opozycja wróci do pomysłu wotum nieufności wobec rządu Johnsona. Problemem, który do tej pory dzielił opozycję i doprowadził do porzucenia tego pomysłu, był brak zgody na to kto miałby objąć funkcję tymczasowego premiera.

Boris Johnson i jego doradcy podkreślają, że gotowi są zrobić wszystko, by brexit nastąpił 31 października z porozumieniem lub bez. Niektórzy uważają, że zawieszenie obrad parlamentu może pomóc w negocjacjach, które mogą toczyć się w spokojniejszej atmosferze dzięki braku codziennych debat.

Niezależnie jednak od tego większość ośrodków analitycznych zwiększyła w ostatnich dniach prognozowane szanse na brexit bez porozumienia.

77 More posts in Brexit_opinie category
Recommended for you
Co mogą przynieść wybory pod hasłem brexitu?

"We wtorek Izba Gmin opowiedziała się za rozpisaniem przedterminowych wyborów parlamentarnych na 12 grudnia. Izba...