Porozumienie/umowa o nowych relacjach z UE

Porozumienie/umowa o nowych relacjach z UE

 Artykuł 50 TUE przewiduje na zakończenie procesu występowania Wielkiej Brytanii z UE podpisanie umowy o wystąpieniu uwzględniającej „ramy przyszłych stosunków [Wielkiej Brytanii] z Unią”. Według większości ekspertów do ustalenia przyszłych relacji UK-UE konieczna będzie jednak osobna umowa, na wzór umów o wolnym handlu podpisanych np. przez Kanadę. Taka umowa będzie miała najprawdopodobniej charakter traktatu międzynarodowego.

Wielka Brytania przed rozpoczęciem negocjacji stała na stanowisku, że dwuletni okres powinien wystarczyć do wynegocjowania zarówno warunków wystąpienia, jak i nowych relacji. Jednak wielu ekspertów – w tym np. były ambasador UK przy UE Ivan Rogers – zwracając uwagę na kompleksowość takiego porozumienia oraz powolność procesu prawodawczego w Unii Europejskiej twierdzi, że może to potrwać nawet kilka lat. W międzyczasie mogą być przyjęte ustalenia przejściowe.

Jako traktat międzynarodowy umowa o nowych relacjach UK-UE będzie podlegała ratyfikacji przez parlamenty wszystkich państw członkowskich.

43 More posts in Brexit_wiedza category
Recommended for you
[N] Ustawa o wystąpieniu z Unii Europejskiej (European Union (Withdrawal) Bill 2017-2019)

Ustawa o wystąpieniu z Unii Europejskiej (European Union (Withdrawal) Bill) Znana także jako Wielka ustawa...