Poprawki do mowy tronowej odrzucone

W czwartek  popołudniu odbyła się ostatnia debata nad mową tronową w Izbie Gmin, nieformalny test poparcia dla rządu Theresy May. Mowa tronowa została przyjęta bez poprawek. Izba Gmin wyraziła tym samym nieformalne wotum zaufania wobec rządu.

W ostatecznym głosowaniu program rządu Theresy May poparło 323 posłów. Przeciwko było 309 posłów.

Pierwsza poprawka rekomendująca program wyborczy opozycji została odrzucona stosunkiem głosów 297 do 323. Drugiej poprawki nie głosowano ze względu na obietnicę rządu, według którego mieszkanki Irlandii Północnej otrzymają bezpłatny dostęp do zabiegi aborcji w angielskim NHS-ie.

Trzecią poprawkę – rekomendującą „miękki Brexit” i pozostanie UK w unii celnej i wspólnym rynku – odrzucono stosunkiem głosów 101 do 323. Choć poprawka została zgłoszona przez posła Partii Pracy Chukę Umunnę, kierownictwo labourzystów nakazało swoim posłom wstrzymanie się od głosu. Około 50 posłów zlekceważyło to polecenie i zagłosowało za poprawką, wskazując tym samym na znaczne różnice poglądów na Brexit w obozie opozycji.

Spiker John Bercow wybrał do głosowania trzy poprawki:
(l) zgłoszona przez przywództwo Partii Pracy; wzywała do wdrożenia programu gospodarczego Labour (m.in. zakończenie austerity, postawienie brytyjskiej gospodarki na pierwszym miejscu przy negocjacji Brexitu, uzyskania takiego porozumienia z UE, które gwarantuje, że po Brexicie UK utrzyma „dokładnie takie same korzyści” ze wspólnego rynku, jakie UK ma w tej chwili, większe podatki dla najbogatszych, zniesienie opłat za studia).


(d) zgłoszona przez Stellę Creasy; miała pozwolić mieszkankom Irlandii Północnej na bezpłatne korzystanie z NHS-u w Anglii w celu wykonania aborcji zgodnie z prawem obowiązującym w Anglii, ponieważ aborcja w Irlandii Północnej jest zabroniona. Do tego czasu mieszkanki Irlandii Północnej mogły korzystać z angielskiego NHS-u odpłatnie. Przed głosowaniem ma przedstawić kanclerz Philip Hammond poinformował jednak, że rząd zamierza umożliwić mieszkankom Irlandii Północnej bezpłatne dokonywanie aborcji w angielskim NHS. Wobec tej deklaracji wnioskodawczyni wycofała poprawkę.


(g) zgłoszona przez Chukę Umunnę z Partii Pracy; przedstawiała program grupy Open Britain, czyli soft Brexit; postulowała m.in. porzucenie w negocjacjach opcji „żadne porozumienie jest lepsze niż złe porozumienie”, a także pozostanie we wspólnym rynku i unii celnej.

Jak głosowanie może wpłynąć na losy Theresy May? Komentarz tutaj.

261 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Boris Johnson wygrywa wybory parlamentarne

Historyczne zwycięstwo Partii Konserwatywnej w wyborach do Izby Gmin pozwala oczekiwać, że brexit nastąpi najpóźniej...