Parlament przyjął projekt ustawy o wystąpieniu z Unii Europejskiej

Brytyjski parlament przyjął projekt ustawy o wystąpieniu z Unii Europejskiej. Po południu Izba Gmin odrzuciła drugą poprawkę Dominica Grieve’a ws możliwości wpływania przez parlament na kurs brexitu w razie braku porozumienia z UE. To kończy konflikt rządu z remainersami ws treści projektu ustawy o wystąpieniu z UE. Wieczorem projekt w kształcie przyjętym dziś przez Izbę Gmin zaakceptowała Izba Lordów. Projekt czeka już tylko na podpis królowej.

Odrzucenie poprawki było możliwe jedynie dzięki wsparciu 4 posłów Partii Pracy, którzy poparli rząd oraz kilku labourzystów, którzy wstrzymali się od głosu.

O tym jak ważna było to głosowanie świadczyć może fakt, że zostali na nie dowiezieni posłowie, którzy normalnie przebywali w tym czasie na zwolnieniu lekarskim, między innymi wypisana specjalnie ze szpitala Naz Shah i Jo Swinson w 9 miesiącu ciąży,

W wydanym tuż przed głosowaniem oświadczeniu minister David Davis napisał, że rząd gwarantuje, że do treści „neutralnego wniosku”, nad którym parlament ewentualnie zagłosuje w razie no deal, parlamentarzyści będą mogli zgłaszać poprawki.

Można rozumieć to w ten sposób, że parlamentarzyści będą mogli zgłaszać swoje propozycje radzenia sobie z kryzysem jaki może wywołać wystąpienie UK z UE bez porozumienia. Uznanie takiej doradczej funkcji parlamentu było celem lidera torysowskich remainersów Dominica Grieve’a. Jednak ponieważ to wyłącznie ministerialne oświadczenie, jego interpretacja może się jeszcze w przyszłości stać źródłem napięć między remainersami i rządem.

Sześciu torysów – Ken Clarke, Anna Soubry, Sarah Wollaston, Heidi Allen, Philip Lee i Antoinette Sandbach – zdecydowało się jednak zagłosować za poprawką i przeciwko rządowi. Pomysłodawca poprawki oraz część remainersów głosowała wspólnie z rządem, uznając wyjaśnienia ministra Davisa.

Ustawa o wystąpieniu z UE jest kluczowym elementem okołobrexitowej legislacji, ponieważ ma od 30 marca 2019 uchylać ustawę która wprowadziła UK do UE i przenieść całe obecnie obowiązujące unijne prawodawstwo do prawa brytyjskiego, by parlament mógł je potem zmieniać według własnego uznania. W ostatnich tygodniach projekt stał się jednak polem konfliktu między zwolennikami miękkiego brexitu a rządem.

113 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
UE zgadza się przesunąć brexit do 31 października

Mimo oporów Francji 27 państw członkowskich i Wielka Brytania zgodziły się na elastyczne przesunięcie terminu...