PingPong – brexitowy blog polityczny (2)

7.06.2018

To jest PingPong – brexitowy blog polityczny

Czwartek przejdzie do historii jako dzień, w którym David Davis nie podał się do dymisji. Miał to podobno w planach by – w imieniu wszystkich brexitowców – pokazać premier May, że nie pozwoli na odwlekanie brexitu w nieskończoność.  O tym, czy DD rzeczywiście myślał o DD-Day przeczytamy pewnie za dwa lata w książkach Tima Shipmana. Dziś musimy opierać się na niewielu potwierdzonych faktach i wielu medialnych spekulacjach. Oto one:

Po dwóch spotkaniach szef DExEU i szefowa rządu ustalili tekst brytyjskiego stanowiska negocjacyjnego ws opcji backstop. To plan awaryjny na wypadek, gdyby UK i UE nie przyjęły do końca grudnia 2020 umowy o nowych relacjach.

Zwycięstwo Davisa ma polegać na tym, że propozycja zawiera „ograniczenie czasowe”. Przebrnąwszy przez sześć stron tekstu z prawdziwym zdziwieniem znalazłam tam jednak jedynie zdanie, że strona brytyjska „oczekuje”, żeby ten nowy okres przejściowy po okresie przejściowym nie potrwał dłużej niż rok i prowadzić może do niego wiele dróg. Bruksela będzie miała do propozycji wiele zastrzeżeń.

Dobitniej premier wyraziła się w liście do własnych posłów, ujawnionym przez the Times. Zaznacza tam, że nie zakłada by opcja backstop mogła nadal obowiązywać, gdy w 2022 roku konserwatyście będą prowadzić kampanię wyborcza. A także zapewnia, że „nie zaakceptuje propozycji, która dawałaby UE możliwości utrzymania UK w opcji backstop wbrew jej woli”. Z rozbrajającą szczerością premier May pisze też do koleżanek i kolegów, że „opcja backstop jest trudna do przełknięcia, ale przynajmniej jest tymczasowa”.


Równie szczery był wczoraj wieczorem Boris Johnson, wyznając, że jego zdaniem do brexitu dojdzie, ale to nie będzie ten brexit na jaki czeka. BuzzFeed i Guido Fawkes otrzymały nagrania z prywatnego przemówienia ministra spraw zagranicznych podczas spotkania Conservative Way Forward. BoJo potwierdził, że gabinet ma odmienne opinie o brexicie, wyraził obawę, że negocjacje idą w złym kierunku, zarzekał się, że problem granicy północnoirlandzkiej w praktyce nie istnieje, a remainersi z rządu są tak zafiksowani na krótkoterminowym ryzyku gospodarczym, że stracili z oczu „długofalowe szanse jakie niesie brexit”. Winą za stan przygotowań brexitu obarczył w pełni ministerstwo skarbu. Dodał m.in. „w szaleństwie Trumpa jest metoda” i że może właśnie tak trzeba prowadzić negocjacje z UE.

W cieniu tych fajerwerków trwa praca u podstaw. Rząd zaproponował cztery nowe poprawki do projektu ustawy o wystąpieniu z UE. Z zaproponowanych przez lordów 15, zaakceptował jedną. Jak podaje Kevin Schofield z PoliticsHome whipowie na celownik wzięli szczególnie poprawkę o decydującej roli parlamentu w głosowaniu porozumienia o wystąpieniu z UE. Tę poprawkę na celowniku – choć z zupełnie odmiennymi zamiarami – ma też Labour. Wtorkowa i środowa debata i głosowania coraz bliżej.


Opcja backstop

Narodziła się w grudniu 2017, gdy Unia Europejska i Wielka Brytania wspólnie ustaliły, że trzeba w specjalny sposób chronić stabilność (i pokój) w Irlandii Północnej. UE zaproponowała wtedy by w razie załamania rozmów Irlandia Północna pozostała w unii celnej UE i zachowała te same regulacje, tym sposobem unikając powstania tzw. twardej granicy z Republiką Irlandii.

Już wtedy UK traktowała to jako rozwiązanie nie tylko dla Irlandii Północnej, ale całego swojego terytorium, by uniknąć podzielenia Zjednoczonego Królestwa. W czwartek Londyn wyraził to czarno na białym, proponując „tymczasowe ustalenia celne”, obejmujące także Wielką Brytanię.

Zaproponowane „tymczasowe ustalenia celne” mają według UK oznaczać m.in:

  • wystąpienie ze wspólnej polityki handlowej UE
  • pozostanie we wspólnym obszarze celnym i podleganie zewnętrznym taryfom UE
  • możliwość „podpisywania i ratyfikowania” umów o wolnym handlu z państwami trzecimi i wdrażania tych ich części, których tymczasowe ustalenia celne nie obejmują
  • dalsze korzystania z umów o wolnym handlu wynegocjowanych przez UE

Wejść w życie miałyby tylko, jeśli UK i UE podpiszą umowę o wystąpieniu z UE, ale do grudnia 2020 nie wejdzie w życie umowa o przyszłych relacjach.

77 More posts in Brexit_opinie category
Recommended for you
Co mogą przynieść wybory pod hasłem brexitu?

"We wtorek Izba Gmin opowiedziała się za rozpisaniem przedterminowych wyborów parlamentarnych na 12 grudnia. Izba...