PingPong – brexitowy blog polityczny (3)

10.06.2018 To jest PingPong – brexitowy blog polityczny

Theresa May może wkrótce stracić stanowisko, czyli jak przed każdym rozstrzygającym wydarzeniem temperatura debaty znacznie się podnosi. Któregoś dnia może stać się dla May nie do zniesienia, czy to będzie właśnie teraz. Oto weekendowe fakty i spekulacje:

Theresa May potwierdziła w Kanadzie, że dokument konsultacyjny ws przyszłych relacji UK-UE nie pojawi się wcześniej niż po szczycie Rady Europejskiej – relacjonuje PoliticsHome. Jego treść ma zostać ustalona z członkami gabinetu na wyjazdowym posiedzeniu w Chequers. Więc kolejność najbliższych brexitowych wydarzeń w UK wygląda następująco:

  • 12/13 czerwca – debata i głosowanie poprawek do projektu ustawy o wystąpieniu z UE w Izbie Gmin
  • czerwiec: debata i głosowanie nad poprawionym projektem ww ustawy w Izbie Lordów
  • 28 czerwca: szczyt Rady Europejskiej
  • lipiec: posiedzenie gabinetu w Chequers
  • lipiec: publikacja białej księgi nt. przyszłych relacji UK-UE
  • lipiec: trzecie czytanie i głosowanie projektu ustawy o handlu międzynarodowym (w tym poprawki o członkostwie UK w EFTA/EOG)
  • 24 lipca 2018 – zakończenie tej sesji parlamentu i przerwa w obradach do 4 września

Podobno David Davis na poważnie groził dymisją i to nie tylko swoją, ale przynajmniej 10 brexitowców. Minister ds. brexitu domagał się w zeszłym tygodniu od May by ewentualne tymczasowe rozwiązania celne po okresie przejściowym nie utrzymały UK w unii celnej UE na stałe. Razem z nim do odejścia z DExEU szykowali się wiceministrowie Steve Baker i Suella Braverman – byli szefowie European Research Group, która od lat „pilnuje by rząd doprowadził do brexitu” – a także około 10 innych członków rządu. Ostatecznie w rządowej propozycji pojawiło się jedynie ogólne „oczekiwanie”, że tymczasowe ustalenie potrwają nie więcej niż rok. Wicepremier David Lidington powiedział u Andrew Marra, że rozwiązania tymczasowe będą obowiązywały „krótko”, a Dominic Raab w Sunday Politics, że nie ma mowy, żeby nadal obowiązywały, gdy Partia Konserwatywna będzie szła do kampanii wyborczej w 2022. Daily Telegraph pisze jednak, że spór toczy się głównie o to kto – Number 10 (sherpa May Olly Robbins) czy DExEU (David, Baker, Braverman) decyduje o kształcie brytyjskich propozycji. I DExEu (aka ERG) nie odpuści…

Tim Shipman w Sunday Times pisze, że 42 brexitowców gotowych jest obalić May, gdy tylko królowa podpisze ustawę o wystąpieniu z UE. Ich taktyka koordynowana przez ERG zakłada „siedzenie cicho”, a potem „pozbycie się May, bo nikt już jej nie ufa.” Takie same wątpliwości jak Boris Johnson, w ujawnionym ostatnio nagraniu, czy David Davis, mają też podobno Liam Fox i Michael Gove, a Owen Paterson miał powiedzieć na spotkaniu ERG w zeszłym tygodniu, że brexitowcy muszą sobie uświadomić, że są jak „powoli gotowane żaby”, które nie czują, że ich wizja brexitu się oddala. Tymczasem w parlamencie…

Głosowania nad projektem ustawy o wystąpieniu z UE we wtorek i w środę. Prawdopodobieństwo, że rząd przegra maleje. The Sun pisze, że Theresa May przekonywała ewentualnych rebeliantów, że UE nie będzie na serio rozmawiać z UK ws propozycji przyszłych relacji handlowych, jeśli brytyjski parlament poprze przed szczytem pozostanie w unii celnej. W Sunday Telegraph o jedność i poparcie May apelują wspólnie tak dotąd oddalone od siebie poglądowo osoby jak Amber Rudd i Iain Duncan Smith. Koronny argument: poprzyjcie rząd, bo: May przegra-> straci zaufanie -> poda się/zostanie zmuszona do podania się do dymisji -> będą wybory -> przegramy -> do władzy na wiele lat dojdzie Corbyn.

Labour też ma problem. Na poprawkę o członkostwie w EFTA/EOG-u nie zgadza się kierownictwo partii. Rzecznik Partii Pracy ds. brexitu Keir Starmer u Andrew Marra tłumaczył, że pozostanie we wspólnym rynku nie pozwoli UK zakończyć swobodnego przepływu osób (obietnica z programu wyborczego), a model norweski będzie zły dla brytyjskiej gospodarki. Tę poprawkę gotowa jest jednak poprzeć grupa Open Britain, w tym wielu labourzystów z tylnych ław.

Jeśli poprawka nie przejdzie teraz remianersi mają dostać „drugą szansę”, ponieważ podobną w treści poprawkę złożyli do projektu ustawy o handlu, nad którym głosowanie ma się odbyć w lipcu. dlaczego jednak miałoby się w tej kwestii zmienić czyjeś myślenie?

Najtrudniejsza dla rządu poprawka teraz dotyczy oddania parlamentowi decyzji co ma się wydarzyć, jeśli jesienią odrzuci treść porozumienia o wystąpieniu z UE. Jak pisze Agata Gostyńska-Jakubowska z CER-u przyjęcie tej poprawki oznaczałoby cztery możliwości: no deal, renegocjacje, drugie referendum lub wycofanie się z artykułu 50 i pozostanie w UE. Problem w tym, że poza pierwszą opcją, na żadną nie zgodzi się UE. Przeciwko oddaniu losu brexitu w ręce parlamentu zaprotestował niespodziewane w The Guardian konstytucjonalista prof. Vernon Bogdanor. Były wykładowca Davisa Camerona zaproponował zamiast tego drugie referendum.

Także w środę Sajid Javid ma zaprezentować szczegóły dotyczące statusu osób osiedlonych, brytyjskiej propozycji praw tych obywateli UE, którzy przyjadą do UK do 30 marca 2019 i zdecydują się tu osiedlić. Sunday Times pisze także, że nowy minister spraw wewnętrznych nie zgadza się, aby migrantów z UE, którzy przyjadą po tej dacie, traktować lepiej niż przybyszy z innych części świata. Według gazety jego poprzedniczka Amber Rudd przygotowywała „partnerstwo mobilności siły roboczej” i preferencyjny traktowanie migrantów z UE. Za taką opcją optuje też podobno Treasury. Biała księga ws. postbrexitowej polityki migracyjnej ma się ukazać latem lub wczesną jesienią. We wrześniu powinien pojawić się raport komisji powołanej do oceny wpływu migracji na UK. Według Timesa UE wkrótce użyje tematu postbrexitowej polityki migracyjnej do nowych nacisków na May.

Z innych wieści:

Nicola Sturgeon potwierdziła u Andrew Marra, że „niepewność wywołana przez brexit jest tak ogromna, że nie będzie na razie proponować daty drugiego referendum niepodległościowego”.

Zaś sponsor kampanii Leave.EU Arron Banks pojawi się jednak przed parlamentarną komisją ds. kultury i mediów, gdzie miał odpowiadać na pytania ws fake news. Najprawdopodobniej całe jego wystąpienie dotyczyć będzie jednak ujawnionych przez Carole Cadwalladr i Petera Jukesa z Observera licznych kontaktów i prawdopodobnych powiązań biznesowych z rosyjskimi dyplomatami.

77 More posts in Brexit_opinie category
Recommended for you
Co mogą przynieść wybory pod hasłem brexitu?

"We wtorek Izba Gmin opowiedziała się za rozpisaniem przedterminowych wyborów parlamentarnych na 12 grudnia. Izba...