PingPong (7) – Ultrabrexitowcy zmuszają rząd do zaostrzenia kursu

16 lipca 2018

To jest PingPong – brexitowy blog polityczny

Parlament w trzecim czytaniu przyjął zmieniony projekt ustawy o opodatkowaniu handlu międzynarodowego. Okołobrexitowa ustawa buduje prawne fundamenty do tworzenia przyszłych relacji handlowych. W obawie przed koalicją ERG i Labour, rząd zaakceptował cztery poprawki zgłoszone przez ultrabrexitowców. Naraził się tym samym remainersom.

Ostatecznie w dwóch kluczowych głosowaniach rząd wygrał z przewagą zaledwie trzech głosów, przy czterech posłach Labour głosujących z rządem. Cały poprawiony projekt ustawy przyjęto w trzecim czytaniu stosunkiem głosów 318-285.

Rząd jest zdania, że przyjęte poprawki są zgodne z zaprezentowaną w zeszłym tygodniu białą księgą.

Jednak poprawka 36 powoduje, że rządowa koncepcja usprawnionej procedury celnej (facilitated customs arrangmenets) z białej księgi będzie musiała obowiązywać dwie strony, UK i UE. Nie tylko więc Wielka Brytania pobierałaby na swoich granicach dwa rodzaje ceł – brytyjskie i unijne – w zależności od miejsca docelowego oclonych towarów, ale także Unia Europejska, na swoich granicach zewnętrznych, w tym w Polsce, musiałby stosować podwójny system.

Z kolei poprawka 73 praktycznie uniemożliwia wpisanie do porozumienia o wystąpieniu z UE tzw. opcji backstop. Backtop miał być środkiem zaradczym na wypadek ‚no deal’. W razie braku porozumienia miał pozostawić Irlandię Północną we wspólnym rynku i unii celnej – siłą rzeczy więc także w obszarze VAT-u – by uniknąć twardej granicy i naruszenia postanowień Porozumienia Wielkopiątkowego. Poprawka 73 zabrania jednak rządowi zgody na objęcie brytyjskiego terytorium unijnym systemem VAT.

Dziś doszło do kolejnej rezygnacji brexitowca ze stanowiska parlamentarnego podsekretarza. Była to 9 rezygnacja w proteście przeciwko rządowej białej księdze. W czasie wieczornego głosowania po raz pierwszy do dymisji podał się także zwolennik remain. Guto Bebb, dotychczas w ministerstwie obrony, zagłosował wspólnie z opozycją i poinformował, że nie zgadza się na to by rząd tak łatwo ulegał brexitowcom.

W obawie przed nasileniem antyrządowej rebelii zarówno po stronie Leave, jak i Remain, rząd spróbuje jutro rano przyspieszyć parlamentarne wakacje. Według kalendarza parlamentarzyści powinni odbyć ostatnie posiedzenie w przyszły wtorek. Rząd chciałby by ostatnie obrady odbyły się w czwartek. Głosowanie przeciwko zapowiedziało już jednak kilku do tej pory lojalnych parlamentarzystów, w tym Nicholas Soames.

68 More posts in Brexit_opinie category
Recommended for you
BrexitBrief 33: May spróbuje po raz czwarty przekonać do swojego dealu

- bez kompromisu z Labour, ale rząd wie czego naprawdę chce opozycja - we wt...