Ping Pong – brexitowy blog polityczny (1)

6.06.2018

To jest PingPong – brexitowy blog polityczny

Zgodnie z obietnicą arcyciekawy tydzień inicjuje arcyciekawy miesiąc, który zwieńczy szczyt Rady Europejskiej. Dużo się może wydarzyć, więc radzę trzymać rękę na pulsie, zaopatrzyć się na najbliższe tygodnie w dużo popcornu i nieskończone pokłady cierpliwości. Pewników będzie niewiele, spekulacji i sensacji sporo. Zaczynamy!

Trzech remainersów odwiedziło w środę Downing Street. Po rozmowie z nimi Theresa May miała się zgodzić na rozłożenie debaty nad poprawkami do projektu ustawy o wystąpieniu z UE na dwa dni (wtorek, środa) oraz ustalenie terminu kolejnego etapu rozpatrywania projektu ustawy o handlu (międzynarodowym) na przed wakacjami. Czemu? Ponieważ musi ustępować remainersom, którzy…

… podpisali się pod poprawką do ww projektu ustawy o handlu. Jeśli zostałaby przyjęta rząd musiałby się starać o członkostwo w EFTA (wspólny rynek). Pod poprawką widnieje 12 podpisów, a niewykluczone, że kilku innych torysów także ją poprze. Parlamentarna matematyka mówi, że o ile nie więcej niż 7 posłów Partii Pracy zagłosuje przeciwko lub 14 wstrzyma się od głosowania nad poprawkę, przy 12 konserwatystów głosujących za, rząd zostanie pokonany. Już w przyszłym tygodniu rząd czeka obrona przed 15 poprawkami do projektu ustawy o wystąpieniu z UE, w tym poprawce o stworzeniu unii celnej z UE.

Premier May odmówiła w czasie PMQs podania daty publikacji białej księgi – zapowiedzianego 150-stronnicowego dokumentu uszczegóławiającego propozycje przyszłych relacji UK i UE. Z doniesień medialnych wiadomo też, że gabinet nie będzie w czwartek dyskutował o dwóch proponowanych opcjach utrzymania po brexicie otwartej granicy między Irlandią Północną a Republika Irlandii.

Uwaga skierowana jest bowiem na scenariusz niewypracowania porozumienia o dalszych relacjach handlowych  z UE do 2021 roku. Londyn do końca tygodnia ma przedstawić Brukseli propozycję okresu przejściowego po okresie przejściowym – tzw backstop period – w czasie którego minimum Irlandia Północna, ale w praktyce prawie na pewno całe UK, miałoby pozostać w unii celnej i kopiować w swoim prawie unijne regulacje wspólnego rynku.

Media powołując się na anonimowe źródła informują, że treść propozycji dzieli gabinet. Nie ma zastrzeżeń, że potrzebny będzie okres przejściowy po okresie przejściowym; problem tkwi w tym jak długo będzie trwał. Brexitowcy apelowali o ograniczenie, więc May miała wpisać do noty słowa „będzie obowiązywać przez ograniczony czas”. Tylko, że nie podała daty. Portal Guido Fawkes cytuje źródła według których autorem tego sprytnego posunięcia/próby wywiedzenia w pole brexitowców (niepotrzebne skreślić) jest sherpa May Olly Robbins.

Przyjaciele Davida Davisa od kilku dni briefują prasę o rosnącym niezadowoleniu ministra ds brexitu ze sposobu rozmawiania z Brukselą. Według the Sun Davis miał być „wściekły”, że May nie chce opublikować białej księgi w najbliższych dniach. Podanie ostatecznej daty zakończenia backstop period ma być „czerwoną linią” Davida Davisa. W środę wieczorem jego przyjaciele ponownie zaczęli briefować media, tym razem o możliwym podaniu się szefa DExEU do dymisji. Większość dziennikarzy z parlamentarnego lobby uważa jednak, że Davis nie zrezygnuje…, a przynajmniej nie w nocy ze środy na czwartek. Smaczku sprawie dodaje oczywiście fakt, że w 2008 roku Davis podał się do dymisji jak shadow home secretary w gabinecie cieni Davida Camerona. Różnica jest jednak taka, że Davis nie przyjaźnił się z Cameronem i nie czuł się wobec niego ani trochę lojalny. Jego relacje z May są zupełnie inne.

Na koniec – zupełnie bez związku – Michael Gove wygłosił w Policy Exchange kolejne przemówienie a la przyszły premier.

 

 

155 More posts in Highlight category
Recommended for you
BrexitBrief 32: Polowanie na May

- rozmowy rządu z opozycją w cieniu startu kampanii do PE - mega porażka torysów...