Wielka Brytania ma parlament bez większości

DUP potwierdza poparcie rządu konserwatystów pod wodzą Theresy May.

326, w praktyce 324 lub nawet 320, jest potrzebne żeby mieć absolutną większość w Izbie Gmin. Konserwatyści mają na ten moment 318 mandatów, DUP ma 10. Jeszcze jeden jest do odebrania.

O 12:30 May ma pojechać z propozycja stworzenia nowego rzad do Królowej. Theresa May chce nadal rządzić i wydaje się, że ma do tego liczbowe poparcie. Pałac Buckingham nie miesza się aktywnie do tych ustaleń.

Po powrocie z Pałacu Theresa May wygłosi oświadczenie. Ma także mianować nowych ministrów. Źródła SkyNews mówią: „im większy mandat, tym większa reorganizacja rządu. Mandat jest niewielki, więc pewnie niewiele się zmieni(?).

——

Theresa May nie ma zamierza podać się do dymisji – podali zgromadzonym przed Downing Street mediom doradcy premier. Zgodnie z procedurami jeśli żadna z partii nie zdobędzie większości w Izbie Gmin, urzędujący premier – w tym wypadku zarazem liderka największej partii – pozostaje na stanowisku do momentu, gdy sama zdecyduje się podać do dymisji. Zakłada się, że nastąpi to, gdy stanie się oczywiste, że nie ma zaufania nowej Izby Gmin, czyli poparcia większości posłów.

Do rozdania pozostało 5 mandatów. Na ten moment Partia Konserwatywna ma 314 mandatów. Do bezwzględnej większości potrzeba w praktyce 320 głosów (po odliczeniu Sinn Fein, która nie zajmuje miejsc w izbie Gmin, i 4 neutralnych spikerów). 10 głosów ma konserwatystom do zaoferowania Demokratyczna Partia Unionistyczna z Irlandii Północnej. Źródła Sky mówią, że toczą się już rozmowy z DUP.

Theresa May, która zwołała te wybory, żeby „wzmocnić swoją pozycję w negocjacjach z Unią Europejską”, obroniła swój mandat w Maidenhead, ale jej partia w Anglii straciła kilkanaście mandatów. W Szkocji konserwatystom udało się odebrać 12 mandatów SNP, ale w ogólnym rozliczeniu partia straciła 11 mandatów w efekcie czego straciła także przewagę w parlamencie.

Relacja na bieżąco na TT i FB.

223 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
PingPong powraca – Leave kontra Leave

9.07.2018 To jest PingPong - brexitowy blog polityczny Pięć rezygnacji ze stanowisk rządowych na różnych...