Partia Pracy będzie reformować zasady swobodnego przepływu pracowników w UE?

Uzupełnienie unijnych dyrektyw i kontrola agencji zatrudniających pracowników z UE to część postulatów Partii Pracy, które mają zapobiec wyzyskiwaniu pracowników, szczególnie imigrantów, a zarazem odpowiedzieć na wątpliwości Brytyjczyków w kwestii imigracji.

Cztery dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Yvette Cooper, odpowiedzialna za sprawy wewnętrzne w gabinecie cieni Partii Pracy, przedstawiła propozycje reformy zatrudnienia w UK i zmian w swobodnym przepływie pracowników w ramach Unii Europejskiej.

W szczególności ma to dotyczyć:

  • wzmocnienia postanowień dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług
  • wypełnienie luk w dyrektywie w sprawie pracy tymczasowej
  • położenie kresu nadużyciom wynikających z umów bez zapewnionej minimalnej liczby godzin pracy (tzw. zero-hour contracts)
  • uniemożliwienie poszukiwania pracowników wyłącznie za granicą (dot. agencji pracy)
  • uznanie wyzyskiwania za przestępstwo
  • lepszego egzekwowania przestrzeganie przepisów

Obecny system jest niesprawiedliwy i pozwala na wyzyskiwanie imigrantów przez nieuczciwe agencje pracy i nieuczciwych pracodawców, co z kolei prowadzi do lokalnego obniżania płac i zmniejszenia liczby miejsc pracy. – powiedziała Cooper i dodała: – System kontraktów podwykonawczych umożliwił firmom zatrudnianie tańszej siły roboczej z Europy z obejściem zasad płacy minimalnej i ochrony

Wcześniej Partia Pracy sugerowała także, że przy kolejnym rozszerzeniu UE Labourzyści zażądają dłuższych okresów przejściowych lub pewnych ograniczeń w przepływie pracowników.

Partię Pracy wielokrotnie obarczano winą za masowy napływ imigrantów z Europy Środkowej i Wschodniej po otworzeniu granic dla pracowników z krajów, które w 20004r. przystąpiły do UE. Liczba imigrantów chętnych do pracy w UK wielokrotnie przekroczyła szacunki. Do błędu w tej kwestii przyznało się kilku labourzystów, m.in. były minister spraw wewnętrznych Jack Straw.

Na podstawie: Action is needed to stop the exploitation of immigration undercutting jobs and wages or UKIP will keep on playing on people’s fears – Yvette Cooper

2 komentarze

Dodaj komentarz

261 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Boris Johnson wygrywa wybory parlamentarne

Historyczne zwycięstwo Partii Konserwatywnej w wyborach do Izby Gmin pozwala oczekiwać, że brexit nastąpi najpóźniej...