Parlament Europejski niezadowolony z brytyjskiej propozycji procedury ubiegania się o status osiedlony

W oświadczeniu wydanym w środę grupa koordynująca negocjacje Brexitu z ramienia Parlamentu Europejskiego napisała, że „nie akceptuje raportów stwierdzających, że porozumienie w sprawie praw obywateli jest prawie sfinalizowane”.

Dzień wcześniej Wielka Brytania przedstawiła notę techniczną do zaproponowanych przez siebie w czerwcu ogólnych warunków ubiegania się obywateli UE o tzw.  status osiedlony (settled status), który ma potwierdzać ich prawa m.in. do pracy i mieszkania w UK po Brexicie.

Według noty ubieganie się o status ma być prostsze niż dzisiejsze zasady wnioskowania o stałą rezydenturę. Koszt ma nie przekroczyć kosztów wyrobienia brytyjskiego paszportu, zniknie obowiązek posiadania comprehensive sickness insurance i udokumentowania wyjazdów poza teren UK , a wniosek będzie można złożyć online (choć dokumenty  potwierdzające trzeba będzie dostarczyć w formie papierowej). Urzędnicy mają także nie odrzucać z automatu wniosków z drobnym błędami formalnymi, tylko cofać je do korekty. Wielka Brytania chce jednak, aby procedura uwzględniała weryfikację niekaralności wnioskujących. Osoby, które otrzymały już stałą rezydenturę mają przechodzić proces uproszczony i tańszy niż te, które PR nie posiadają.

Parlament Europejski, który będzie musiał zatwierdzić ostateczne porozumienie UK – UE, domaga się jednak by procedura była bezpłatna, nie była obwarowana żadnymi warunkami (tutaj szczególnie obowiązkiem weryfikacji karalności), pozwalała rodzinom na wspólne składanie wniosku, obowiązek weryfikacji przerzucała na stronę brytyjską i uruchamiała go tylko w uzasadnionych przypadkach oraz aby procedura weszła w życie dopiero po okresie przejściowym (okres już po dacie Brexitu, gdy Wielka Brytania nadal będzie uznawać wszystkie prawa UE), a nie jak chce UK jeszcze przed datą Brexitu. PE chce także utrzymać obecne, preferencyjne, zasady łączenia rodzin (jeśli w rodzinie jest ktoś spoza UE) i eksportowanie świadczeń socjalnych do kraju pochodzenia (np. zasiłków na dzieci).

Prawa obywateli UE mieszkających obecnie w UE są elementem negocjacji umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. Obie strony zgodziły się, że jest to priorytet pierwszej fazy tej negocjacji, jednak nic w tej sprawie nie będzie na pewno ustalone dopóki strony nie wynegocjują całego porozumienia.

Zobacz też: Szósta runda negocjacji – podsumowanie stanowiska UE

Na podstawie: europarl.europa.eu

 

90 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
Nowa propozycja bakcstopu ma przełamać impas w negocjacjach brexitu

Wielka Brytania ma w tym tygodniu przedstawić Brukseli nową propozycję backstopu. Od brytyjskiej oferty zależy,...