Okres przejściowy jak członkostwo w UE – David Davis wyjaśnia w Berlinie

UK chce utrzymać prawa i obowiązki państwa członkowskiego w okresie przejściowym, w tym „rolę Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości” – powiedział w Berlinie minister ds. Brexitu David Davis.

David Davis tłumaczył gościom szczytu ekonomicznego Suddeutsche Zeitung , że okres przejściowy ma służyć temu, by zasady handlu zmieniły się tylko raz – na koniec okresu przejściowego – a nie dwa razy – w dniu Brexitu, który spodziewany jest 29 marca 2019, oraz po zakończeniu okresu przejściowego, który według strony brytyjskiej ma potrwać dwa lata.

…[okres przejściowy] oznacza utrzymanie dostępu do rynku UE i UK na takich samych zasadach jak obecnie. Utrzymanie praw i obowiązków państwa członkowskiego, w tym roli Trybunału Sprawiedliwości. Oznacza także pozostanie UK we wszystkich unijnych regulatorach i agencjach w tym ograniczonym czasie, który tak jak już mówiłem, naszym zdaniem potrwa około dwa lata.

Zdaniem ministra Davisa trzy powody wprowadzenia okresu przejściowego to: danie czasu UK na przygotowanie do wdrożenia nowych polityk, umożliwienie tego samego stronie unijnej, a także niezmuszanie przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii i w UE do podejmowania jakichkolwiek decyzji zanim poznają kształt ostatecznego porozumienia.

W berlińskim przemówieniu Davis najwięcej miejsca poświęcił przekonaniu Niemców o korzyściach płynących z utrzymania swobodnych relacji handlowych. Chwaląc zalety brytyjsko-niemieckiej współpracy w tym zakresie minister powiedział, że „nikt nie zaryzykowałby utratą tych ciężko wypracowanych osiągnięć dla realizacji krótkoterminowych interesów”, ponieważ „stawianie polityki ponad dobrobytem nigdy nie jest mądrym wyborem”.

Kładąc na stole dwie obietnice – utrzymania współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i zaniechania masowej deregulacji by zwiększyć swoją konkurencyjność – David Davis zapewnił, że Wielka Brytania rozumie, że cztery swobody wspólnego rynku są nierozdzielne i nie może zachować wszystkich korzyści bez dotrzymania wszystkich zobowiązań. Stąd konieczność redefiniowania „równowagi praw i obowiązków”. Chcąc obrazowo wyrazić wielkość brytyjskich ambicji w porównaniu do modeli relacji jakie UE już wypracowała z różnymi częściami świata, minister ds. Brexitu powiedział, że Wielka Brytania jest „bliżej niż Kanada i jest większa niż Norwegia”.

Przedstawiając brytyjskie ambicje „głębokiego i specjalnego partnerstwa z UE” Davis wymienił m.in. bezcłowy handel towarami, możliwość sprzedaży i wykonywania usług za granicą (w tym szczególnie usług finansowych), wzajemne uznawanie certyfikacji produktów i kwalifikacji pracowników. „Wielka Brytania nadal z zadowoleniem witać będzie u siebie obywateli UE, którzy będą chcieli pracować i wnosić wkład do rozwoju UK” – zapewnił minister Davis.

Wizyta Davida Davisa w Niemczech jest jedną z szeregu prób przyspieszenie negocjacji UK i UE, tak by w grudniu lub najdalej w lutym, mogły one przejść z pierwszej fazy rozmów o brytyjskim rachunku finansowym wobec UE, prawach obywateli i granicy między Republiką Irlandii a Zjednoczonym Królestwem, do rozmów o przyszłych relacjach handlowych.

Brexit jest także tematem spotkań bilateralnych podczas trwającego w Göteborgu unijnego szczytu społecznego. W ramach nieformalnych spotkań dszło także do rozmowy premier Theresy May i premier Beaty Szydło.

Na podstawie: gov.uk

 

 

99 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
BrexitBrief23: Nikt nie ufa premier May

- ERG przeciw rządowi, bo ten nie chce uznać kompromisu Malthouse'a - media spekulują, że...