Nowym premierem będzie Theresa May

Po wycofaniu się kontrkandydatki minister spraw wewnętrznych jest od poniedziałku, 12 lipca, nową liderką Partii Konserwatywnej. W środę Theresa May zostanie premierem Wielkiej Brytanii.

– To dla mnie zaszczyt i lekcja pokory – powiedziała nowa liderka Partii Konserwatywnej Theresa May, po ogłoszeniu jej zwycięstwa w wyborach szefa partii przez przewodniczącego Komitetu 1922 Grahama Brady’ego.  May przejmuje od Davida Camerona nie tylko przywództwo w partii, ale także w kraju. Partia Konserwatywna bowiem dysponuje większością mandatów w Izbie Gmin, a kadencja obecnego parlamentu formalnie kończy się dopiero w 2020 roku.

Wyrażając uznanie zarówno dla swojej kontrkandydatki Andrei Leadsom, która zrezygnowała ze startu w ostatniej rundzie wyborów, jak i dla premiera Davida Camerona, May przypomniała trzy priorytety swojej kampanii: silne i sprawdzone przywództwo na czas negocjacji wystąpienia z Unii Europejskiej, zjednoczenie kraju oraz stworzenie nowej, pozytywnej wizji przyszłości Wielkiej Brytanii.

May podtrzymała wcześniejsze deklaracje uszanowania woli brytyjskich wyborców wyrażonej w referendum 23 czerwca i wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej: „Brexit oznacza Brexit” – powiedziała zgromadzonym dziennikarzom.

Sukces May w wyborach lidera Partii Konserwatywnej nadszedł znacznie szybciej niż powszechnie oczekiwano. Nie zdążyła ogłosić zapowiadanego szczegółowego planu wystąpienia ze wspólnoty. Zrobi to zapewne w najbliższych dniach, choć jej priorytetem na razie będzie skompletowanie rządu.

May od sześciu lat pełni funkcje ministra spraw wewnętrznych. W kampanii przedreferendalnej opowiadała się za pozostaniem w UE, nie była jednak aktywną zwolenniczką Remain. Już po rezygnacji Camerona zapowiedziała, że jeśli zostanie wybrana nowym premierem stworzy oddzielne ministerstwo do spraw Brexitu.

Przyśpieszenie wyboru nowego premiera aż o 9 tygodni stało się możliwe dzięki rezygnacji Andrei Leadsom z ubiegania się o stanowisko liderki Partii Konserwatywnej. Leadsom wycofała się po fali krytyki wywołanej jej wywiadem dla Timesa, w którym stwierdziła, że jako matka ma większy udział w kształtowaniu przyszłości Wielkiej Brytanii niż Theresa May. Obecna minister spraw wewnętrznych wspomniała kiedyś w wywiadzie prasowym, że nie może mieć dzieci. Leadsom miała w ostatni weekend otrzymać kilkaset listów od parlamentarzystów krytykujących jej słowa. Wcześniej oskarżana była także o manipulacje przy swoim CV oraz bliskie kontakty z partią UKIP. Oba te zarzuty odrzuciła. Za wypowiedz z Timesa jednak przeprosiła Theresę May.

Theresa May oficjalnie zostanie premierem w środę po południu. O godzinie 12:00 nadal urzędujący David Cameron po raz ostatni weźmie udział w parlamentarnej sesji pytań do premiera (PMQs). Następnie uda się do Pałacu Buckingham, gdzie oficjalnie złoży rezygnację u królowej. Gdy Cameron opuści pałac Buckingham Theresa May wsiądzie do samochodu, który zawiezie ją na audiencję u królowej. W tym momencie stanie się formalniej nowym premierem Wielkiej Brytanii.

Druga w brytyjskiej historii kobieta na stanowisku premiera pojedzie następnie do swojego nowego domu na Downing Street. W tym czasie powinny być już znane nazwiska nowego kanclerza oraz ministrów spraw wewnętrznych i zagranicznych. Pozostałe nominacje ministerialne poznamy najprawdopodobniej w czwartek.

Dodaj komentarz

261 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Boris Johnson wygrywa wybory parlamentarne

Historyczne zwycięstwo Partii Konserwatywnej w wyborach do Izby Gmin pozwala oczekiwać, że brexit nastąpi najpóźniej...