Nie żyje „Żelazna Dama”

Była premier Wielkiej Brytanii zmarła dziś rano w wyniku udaru mózgu, podał jej rzecznik Lord Bell.

Margaret Thatcher była premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w latach 1979 – 1990, po wygraniu trzech wyborów z kolei. Jako zwolenniczka monetaryzmu za swój główny cel przyjęła prywatyzację i zduszenie inflacji, co odbyło się kosztem wzrostu bezrobocia. Wywołało to olbrzymie protesty społeczne, szczególnie w północnych, przemysłowych regionach kraju. Jej głównym przeciwnikiem były związki zawodowe. Trwając przy swoich poglądach Margaret Thatcher doprowadziła do znacznego zmniejszenia siły związków zawodnych i zreformowania gospodarki, podzieliła jednak społeczeństwo. Plany wprowadzenia poll taxu, po ostatnich wygranych wyborach w 1987 r., spowodowały kolejne masowe protesty i w konsekwencji utratę wiary jej partyjnych kolegów w możliwość zwycięstwa w kolejnych wyborach. Margaret Thatcher zrezygnowała ze stanowiska, gdy do dymisji podali się dwaj jej najbliżsi współpracownicy, kanclerz Nigel Lawson i minister spraw zagranicznych Geoffrey Howe. Bezpośrednim powodem była różnica zdań w sprawie wejścia Wielkiej Brytanii do ERM.

Nazwana „Żelazną Damą” Margaret Thatcher uczyniła wolność swoim głównym mottem zarówno w polityce gospodarczej jak i zagranicznej. Wspólnie z Ronaldem Reaganem uważana jest za symbol walki z komunizmem. Uważała, że upadek ZSRR jest możliwy tylko we współpracy z Gorbaczowem. W 1988 r. odwiedziła Polskę i spotkała się z Lechem Wałęsą. W swojej historii walki o wolność ma jednak także ciemne karty, m.in. przyjaźń z Augusto Pinochetem oraz nazwanie Nelsona Mandeli terrorystą.

Po jej śmierci kondolencje zaczęły napływać ze wszystkich stron sceny politycznej w UK oraz z zagranicy. Margaret Thatcher nawet po dymisji pozostała ikoną i miała duży wpływ na bieżącą politykę, zarówno pod rządami konserwatystą jak i New Labour Tony’ego Blaira. Wszyscy brytyjscy premierzy spotykali się z nią, a zarówno Tony Blair jak i David Cameron przyznawali się do podziwu wobec Żelaznej Damy i czerpania inspiracji z jej poglądów i stylu prowadzenia polityki.

Dodaj komentarz

255 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Boris Johnson liderem Partii Konserwatywnej

Boris Johnson został nowym liderem Partii Konserwatywnej. W środę ma przejąć od Theresy May funkcję...