Nie koniec, a prawdziwy początek negocjacji

Cam_EUCO_press_gru_2015David Cameron wraca z Brukseli, ale to dopiero początek prawdziwych negocjacji UK z UE.  Każdy z czterech przygotowanych przez UK obszarów renegocjacji warunków członkostwa UK w UE jest nadal otwarty. Dopóki nie będzie pełnego porozumienia nie ma żadnego porozumienia – informują źródła brytyjskie.

– To był rozstrzygający moment negocjacji. Państwa członkowskie są otwarte na poszukiwanie kompromisu we wszystkich czterech obszarach. Czeka nas jednak jeszcze bardzo dużo pracy. – powiedział na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Najważniejsza informacja przekazana przez Donalda Tuska dotyczy gotowości do dalszych działań i chęci osiągnięcia porozumienia przed kolejnym spotkaniem Rady Europejskiej, które odbędzie się 18-19 lutego. – Przez najbliższe dwa miesiące będziemy prowadzić konsultacje z Brytyjczykami, a przed lutowym szczytem Rady Europejskiej prześlę wszystkim liderom tekst porozumienia. – powiedział Donald Tusk.

Kwestia unijnego referendum w Wielkiej Brytanii była jednym z ważniejszych tematów ostatniego w tym roku spotkania szefów państw i rządów UE w Brukseli. Spośród czterech obszarów – obejmujących suwerenność, konkurencyjność, sprawiedliwość, migracje – najwięcej wątpliwości wzbudzała ostatnia kwestia. Wielka Brytania chce zmian w warunkach swobodnego przepływu osób w UE, szczególnie w uprawnieniach do pobierania zasiłków. Nie zgadza się na zdecydowana większość państw członkowskich.

Według przewodniczącego Donalda Tuska, Cameron „wyraził otwartość na inne rozwiązania [problemu migracji do UK], jeśli dadzą taki sam efekt [jak czteroletni zakaz dostępu do świadczeń pracowniczych]”. Na konferencji prasowej David Cameron powiedział jednak, że propozycja czteroletniego zakazu dostępu do świadczeń jest nadal „na stole” i że na razie nie proponuje innych rozwiązań.

[update po piątkowej konferencji prasowej]

David Cameron:”Szukamy rozwiązań, a nie kompromisów.”

Premier powiedział: Myślę, że osiągnęliśmy znaczne postępy w negocjacjach, biorąc pod uwagę, że chcemy wprowadzić fundamentalne i głębokie zmiany w naszych relacjach z UE. W każdym z czterech obszarów pozostają jednak pewne różnice, nad którymi będziemy teraz pracować i jestem pewny, że osiągniemy dobre porozumienie. Szukamy rozwiązań, a nie kompromisów.

Wielu przywódców podkreślało, że zatrzymanie Wielkiej Brytanii w UE jest korzystne dla UE. Chcę doprowadzić do zmian – i uważam że mi się to uda – gdyż dla naszego bezpieczeństwa i dla naszej gospodarki korzystniej będzie pozostać w zreformowanej UE.

W kwestii świadczeń socjalnych nasza propozycja zmian zawierała 4 punkty: 1) przyznanie zasiłku dla bezrobotnych dopiero po okresie mieszkania w UK, 2) konieczność wyjazdu, jeśli nie znajdzie się pracy w ciągu 6 miesięcy, 3) zakaz wysyłania zasiłków za granicę, 4) czteroletni zakaz pobierania zasiłków pracowniczych. Część z tego udało się osiągnąć, także poprzez wprowadzenie Universal Credit w UK, więc myślę, że poczyniliśmy dobre postępy.

Dodaj komentarz

77 More posts in Brexit_opinie category
Recommended for you
Co mogą przynieść wybory pod hasłem brexitu?

"We wtorek Izba Gmin opowiedziała się za rozpisaniem przedterminowych wyborów parlamentarnych na 12 grudnia. Izba...