NewsFlash: May przedstawiła plan brexitu A 2.0

Theresa May ogłosiła, że aplikacje o status osób osiedlonych dla obywateli UE mieszkających w UK będą bezpłatne.

Podczas przemówienia w Izbie Gmin, w którym May miała przedstawić swój plan B brexitu, premier zapowiedziała, że nie wykluczy opcji no deal. Jednocześnie nie wykluczyła także przedłużenia artykułu 50. Jednoznacznie natomiast zapowiedziała, że nie poprze drugiego referendum. W tej sprawie może liczyć na poparcie Jeremiego Corbyna, który powiedział, że „w tej izbie jest większość dla porozumienia z UE i uszanowania wyniku referendum”.

W najbliższych dniach będą toczyć się dalsze rozmowy z posłami, których konkluzje May zamierza potem zawieźć do Brukseli. May uznaje, że największym problemem na drodze do ratyfikacji porozumienia jest kwestia backstopu. Dziś polski rząd zaproponował, aby backstop – opcja awaryjna chroniąca otwartą granicę w Irlandii Północnej – trwał maksymalnie 5 lat. Taki wariant odrzuciła jednak Republika Irlandii. Jest on też sprzeczny ze stanowiskiem Michela Barniera, według którego backstop musi pozostać bezterminowy.

UE jednak czeka teraz na decyzje UK. W najbliższych dniach brytyjscy posłowie mogą zgłaszać poprawki do rządowego wniosku ws brexitu, który będzie głosowany 29 stycznia. Nie będzie to jednak tzw. meanigful vote,tylko potwierdzenie stanowiska UK w dalszych rozmowach z UE.

117 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
Johnson sugeruje UE wstrzymanie się z decyzją o kolejnym opóźnieniu brexitu

W piśmie do posłów Izby Gmin premier Boris Johnson daje do zrozumienia, że zachęca Unię...