NewsFlash: Izba Gmin za renegocjacją backstopu. May chce jechać do Brukseli.
Brytyjski parlament przyjął poprawkę przyjmującą deal May pod warunkiem zastąpienia backstopu „alternatywnymi ustaleniami.”
Theresa May zapowiedziała staranie się w Brukseli o prawnie wiążące zmiany w backstopie – polisie ubezpieczeniowej, która ma gwarantować utrzymanie otwartej granicy między Irlandią Północną a Republika Irlandii w razie gdyby UK i UE nie uzgodniły do 2020 roku umowy o nowych relacjach.
Popierana przez rząd poprawka zgłoszona przez Grahama Brady’ego została przyjęta stosunkiem głosów 317 do 301, dzięki poparciu ultrabrexitowej frakcji Partii Konserwatywnej, czyli ERG, i północnoirlandzkiej DUP.
W opublikowanym natychmiast po głosowaniu oświadczeniu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w imieniu UE zapowiedział, że renegocjacja backstopu jest niemożliwa. Zaofiarował za to renegocjację deklaracji politycznej o przyszłych relacjach lub przedłużenie artykułu 50.
Parlament przyjął także poprawkę konserwatywnej posłanki Caroline Spelman, która potwierdza odrzucenie przez parlament wystąpienia z UE bez porozumienia. Poprawka ta jednak nie jest prawnie wiążąca i nie zobowiązuje rządu do żadnych działań.
Parlament odrzucił dwie ponadpartyjne poprawki, które oddawałyby parlamentowi kontrolę nad procesem brexitu (Grieve’a) i zmuszałby rząd do organizacji głosowania ws przedłużenia artykułu 50, gdyby do końca lutego nie przyjęto żadnego porozumienia (Cooper).
May zapowiedziała dalsze rozmowy z posłami, szczególnie z autorami poprawek wykluczających opcję no deal, które nie zostały przyjete. Na konsultacje zgodził się lider opozycji Jeremy Corbyn. Premier będzie dziś także po głosowaniu rozmawiać nieformalnie z przedstawicielami UE. Na zmiany w porozumieniu ma czas do 13 lutego. Najpóźniej tego dnia według dzisiejszych deklaracji ma odbyć się po raz kolejny wiążące głosowanie nad umową brexitu w obecnym lub nowym kształcie.
Jeśli umowa nie zostanie przyjęta premier May zobowiązała się raz jeszcze pozwolić parlamentowi zgłaszać pomysły w sprawie dalszych działań. Bardzo prawdopodobne, że poprawka Cooper w tym lub podobnym kształcie w takiej sytuacji powróci.
ERG i DUP poparły dziś poprawkę Brady’ego, zaznaczając jednak, że nie jest to ostateczne poparcie umowy brexitu, nawet jeśli premier May przywiezie z Brukseli jakieś koncesje.
Czekamy teraz na decyzję UE o ewentualnych dalszych rozmowach z UK.