NewsFlash: Izba Gmin odrzuciła wniosek o wotum nieufności wobec rządu Theresy May.

Za wnioskiem było 306 posłów, przeciwko 325. Po głosowaniu Theresa May zadeklarowała, że rozpoczyna rozmowy z posłami i liderami partii nad znalezieniem takiej opcji brexitu, która będzie cieszyć się zaufaniem większości Izby Gmin.

Lider opozycji Jeremy Corbyn, a także liderzy SNP i LibDems, zaapelowali do premier o wykluczenie opcji no deal oraz przedłużenie artykułu 50 i przesunięcie daty brexitu. Z ww powodu Jeremy Corbny odmawia na razie spotkania z Theresą May, spotkali się z nią za to liderzy SNP, Plaid Cymru i LD.

Lider DUP podkreślił natomiast, że taki wynik głosowania rząd zawdzięcza poparciu jego partii, która spodziewa się, że rząd, realizując brexit, weźmie pod uwagę jej interesy, czyli równy status wszystkich prowincji UK. Gdyby 10 posłów DUP zagłosowało przeciwko rządowi, ten rzeczywiście by przegrał.

W wieczornym oświadczeniu premier May zapewniła, że wynik dzisiejszego głosowania daje jej rządowi mandat do realizacji brexitu.

W poniedziałek Theresa May wygłosi w Izbie Gmin oświadczenie podsumowujące rozmowy i przedstawiające kolejne kroki na drodze do brexitu. W ciągu 7 dni odbędzie się także głosowanie wniosku w tej sprawie, do którego posłowie będą mogli zgłaszać poprawki.

Można się spodziewać, że seria tych głosowań ma ostatecznie przetestować wszystkie zgłoszone opcje brexitu i wybrać tę, którą May zaproponuje Brukseli w ramach jakiejś formy renegocjacji.

260 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
6 subiektywnych obserwacji po wywiadzie Andrew Marra z Borisem Johnsonem

To jest PingPong - brexitowy blog polityczny. 1.Minimalne odejście od strategii agresji, a może pokazanie...