NewsFlash: Izba Gmin odrzuciła umowę brexitu

Izba Gmin przewagą 230 głosów odrzuciła umowę brexitu wynegocjowaną przez Theresę May. Lider opozycji zgłosił wniosek o wotum nieufności wobec rządu. Głosowanie odbędzie się jutro o 19:00.

Za umową breixtu zagłosowało 202 posłów. Przeciw umowie brexitu: 432. Przeciwko było m.in. ok. 118 posłów Partii Konserwatywnej Theresy May.

W oświadczeniu premier zapowiedziała, że podda się głosowaniu wotum nieufności, jeśli je wygra skonsultuje się z gabinetem, a następnie z koalicjantami z DUP. May będzie też rozmawiać z UE i chce przedstawić Izbie Gmin oświadczenie o dalszych krokach do poniedziałku.

Praktycznie wszystkie opcje są w tej chwili otwarte. Samego głosowania wotum nieufności premier może nie przegrać – DUP zapowiedziało, że ja poprze. Niewykluczone jednak, że rozmiary porażki uruchomią polityczne trzęsienie ziemi w Partii Konserwatywnej i Theresa May zostanie zmuszona do odejścia. Tak, czy siak brexit pozostaje w zawieszeniu i niestety czekają nas nerwowe dni. Dla uspokojenia – przypuszczam, że na no deal nie ma szans. Natomiast opcja przedłużenia artykułu 50 bardzo się przybliżyła.

117 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
Johnson sugeruje UE wstrzymanie się z decyzją o kolejnym opóźnieniu brexitu

W piśmie do posłów Izby Gmin premier Boris Johnson daje do zrozumienia, że zachęca Unię...