Negocjacje z UE będą długie i trudne – ostrzega Cameron

Na szczycie Rady Europejskiej Cameron podtrzymał żądania renegocjacji zasad brytyjskiego członkostwa w UE. W Rydze Cameron spotkał się m.in. z premier Kopacz i szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Wbrew temu, co można zobaczyć w brytyjskich mediach, renegocjacja brytyjskiego członkostwa w UE nie była właściwe tematem dzisiejszego spotkania Rady Europejskiej w Rydze, dlatego w tej sprawie nie ma i nie będzie na razie żadnych konkretów. Brytyjski premier podtrzymuje swoje żądania reformy UE, w tym zmian w zasadach swobodnego przepływu osób. Bardziej szczegółowe propozycje UK mają zostać zaprezentowane w czerwcu.

David Cameron powrócił na europejskie salony po wygranych wyborach i, jak sam to określił, nie spotkał się z „falą miłości”. Po spotkaniu z szefami państw i rządów Cameron stwierdził, że negocjacje będą długie i trudne, będą momenty lepsze i gorsze, ale pozytywnie patrzy na możliwość wypracowania kompromisu. Dodał jednak szybko, że „jeśli wynik nie usatysfakcjonuje UK, to niczego nie wyklucza”, czytaj: może powiedzieć Brytyjczykom, żeby w referendum głosowali przeciwko pozostaniu w UE.

W piątek Cameron rozmawiał z premier Ewą Kopacz i Donaldem Tuskiem (szef Rady Europejskiej) oraz przywódcami Czech, Szwecji i Węgier. Minister spraw europejskich Rafał Trzaskowski pisał na Twitterze, że spotkanie Cameron-Kopacz było „przyjacielskie, ale twarde” i dotyczyło m.in. jednolitego rynku. Minister Trzaskowski dodał też, że w przypadku zmian w swobodnym przepływie osób, Polska nie zgodzi się na „rozwiązania dyskryminacyjne”, a „ewentualne zmiany musiałby dotyczyć wszystkich”.

Premier rozmawiał także nieformalnie z liderami z Bułgarii, Czech oraz z kanclerz Niemiec. Z Angelą Merkel i prezydentem Francji François Hollandem Cameron ma spotkać się oficjalnie w przyszłym tygodniu. Już w poniedziałek natomiast do rezydencji premiera w Chequers przybędzie szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Na piątkowym spotkaniu Rady Europejskiej obecni byli szefowie 28 państw i rządów Unii Europejskiej. Głównym tematem szczytu w Rydze były relacje Unii Europejskiej z sześcioma państwami ze wschodniej Europy: Białorusią, Ukrainą, Mołdową, Armenia, Azerbejdżanem i Gruzją.

Premier Cameron ogłosił dziś 10 projektów finansowanych przez UK, których celem jest wspieranie Ukrainy, Gruzji i Mołdowy w walce z korupcją, poprawieniem dostępu do wymiaru sprawiedliwości i rozwojem małych przedsiębiorstw.

Komentarz:

Dziś dla brytyjskich mediów najważniejsze było badanie nastrojów. Niestety wchodzimy w trudny okres, w którym ostra retoryka może znacznie przeważać nad zawartością merytoryczną.

Właściwie premier powtarza od listopada ciągle to samo. W UK mówi, że będzie twardo negocjował i „fundamentalnie zmieni charakter relacji UK i UE”, na konferencjach prasowych w Europie powtarza, że nikt go nie lubi, ale ma nadzieję, że Europejczycy zachowają się rozsądnie. Europa zresztą to samo mówi o brytyjskim premierze. Co dzieje się podczas dwustronnych spotkań? Tak naprawdę nie wiemy.

Na podstawie:

Początek spotkania Camerona z Donaldem Tuskiem:

 

Oświadczenie Camerona na konferencji prasowej:

UE flag

Dodaj komentarz

117 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
Johnson sugeruje UE wstrzymanie się z decyzją o kolejnym opóźnieniu brexitu

W piśmie do posłów Izby Gmin premier Boris Johnson daje do zrozumienia, że zachęca Unię...