Ministerstwo handlu międzynarodowego

Ministerstwo handlu międzynarodowego (Department for International Trade)

Ministerstwo utworzone przez Theresę May latem 2016 z myślą o promocji brytyjskiego handlu i przygotowaniu gruntu pod nowe relacje handlowe po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zadanie stworzenia od podstaw i poprowadzenia nowego ministerstwa otrzymał Liam Fox.

Ponieważ tak długo jak UK jest członkiem UE, Londyn nie ma prawa zawierać własnych umów handlowych, DIT koncentruje się na razie na rozwijaniu wiedzy eksperckiej dotyczącej handlu międzynarodowego, rozwija relacje z państwami i blokami handlowymi na świecie, a także rozmawia z WTO w sprawie przyszłych zobowiązań Wielkiej Brytanii.

W pierwszym kwartale 2017r. DIT zatrudnia ponad 2 tysiące osób. DIT dzieli wynoszący 26 mln funtów budżet (do 2019/2020)  przeznaczony na „wzmacnianie zdolności do prowadzenia polityki handlowej” z FCO.

Ministerstwo nie będzie odgrywać roli w negocjacjach wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, może wziąć udział w negocjowaniu przyszłej umowy handlowej z UE, będzie też miało kluczowe znaczenie w przygotowywaniu post-Brexitpwych relacji UK.

43 More posts in Brexit_wiedza category
Recommended for you
[N] Ustawa o wystąpieniu z Unii Europejskiej (European Union (Withdrawal) Bill 2017-2019)

Ustawa o wystąpieniu z Unii Europejskiej (European Union (Withdrawal) Bill) Znana także jako Wielka ustawa...