Minister obrony Michael Fallon podał się do dymisji

Minister obrony narodowej Michael Fallon podał się do dymisji w związku z oskarżeniami związanymi z szeregiem seksafer w brytyjskim parlamencie.

Nazwisko nowego ministra poznamy najprawdopodobniej dopiero w czwartek. Powołując się na źródła w Downing Street, media podają, że Theresa May nie zamierza w związku z tym przeprowadzać większej rekonstrukcji rządu. Fallon był ministrem obrony od lipca 2014, zastąpił wtedy w rządzie Davida Camerona na tym stanowisku obecnego kanclerza Philipa Hammonda.

W liście rezygnacyjnym Fallon napisał, że „w przeszłości” jego zachowanie nie zawsze spełniało „wysokie standardy stawiane siłom zbrojnym”.

Minister Fallon znalazł się na opublikowanej w internecie liście 36 konserwatywnych posłów podejrzewanych o niestosowane zachowania w czasie wykonywania obowiązków służbowych.

We wtorek The Sun ujawnił, że ponad 15 lat temu Michael Fallon w czasie udzielania wywiadu przynajmniej dwukrotnie położył rękę na kolanach rozmawiającej z nim dziennikarki Julii Hartley-Brewer, robiąc przy tym niestosowane komentarze. The Sun zamieścił przeprosiny Fallona. Dziennikarka pisała wczoraj na Twitterze, że nie czuła się molestowana seksualnie i oświadczyła, że jednoznacznie dała wtedy Fallonowi do zrozumienia, że jeśli jego zachowanie się powtórzy „to dostanie od niej w twarz”.

Usłyszawszy o rezygnacji Fallona, Hartley-Brewer powiedziała na SkyNews, że jeśli powodem jest tamten incydent, to jest to „śmieszna i szalona decyzja”. Dziennikarka dodała, że podejrzewa, że przeciwko Fallonowi są także inne zarzuty, które być może zostaną ujawnione.

Na liście sporządzonej przez pracowników biur poselskich w Westminsterze znalazło się 36 nazwisk posłów Partii Konserwatywnej obok różnego kalibru zarzutów związanych z zachowaniami o niestosownym charakterze, jak też romansów z młodymi pracownikami lub innym posłami, a także ostrzeżeń o zachowaniach o podtekście seksualnym wobec personelu biur poselskich. Wśród ujawnionych w mediach nazwisk, znajdują się nazwiska m.in. wicepremiera Damiana Greena – oskarżonego o korzystanie z internetowych seksserwisów – i minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, podejrzewanej o romans z innym posłem.

231 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Liberalni torysi i labourzyści tworzą nową frakcję. TIG za drugim referendum.

Trzy posłanki Partii Konserwatywnej zdecydowały się w środę opuścić swoją partię i dołączyć do 8...