Merkel ponownie w Londynie

Tuż po wspólnym zwiedzaniu wystawy na temat historii Niemiec w British Museum Cameron ma przedstawić Merkel szczegółowe propozycje reformy relacji brytyjsko-unijnych. W ostatnią niedzielę premier przypomniał, że jego cztery główne postulaty w kwestii imigracji to:

  • brak zasiłków dla bezrobotnych imigrantów z UE,
  • konieczność opuszczenia UK po sześciu miesiącach bezskutecznego poszukiwania pracy,
  • wymóg pracy przez cztery lata przed nabyciem prawa do ulg podatkowych oraz
  • zakaz ubiegania się o świadczenia na dzieci, które nie mieszkają w UK.

Premier stwierdził, że część tych propozycji wymaga zmian unijnych traktatów. Agencja Bloomberg pisze, że Merkel zaoferuje Cameronowi porozumienie w sprawie ograniczenia zasiłków dla imigrantów z UE, ale nie zgodzi się na zmiany w swobodnym przepływie osób wewnątrz UE. Europejscy przywódcy niechętnie patrzą na jakiekolwiek zmiany traktatów UE, ponieważ oznaczałyby one konieczność przeprowadzenia referendów w kilku krajach na kontynencie.

Według źródeł berlińskich Merkel nie chce mieszać się w przedwyborcze dysputy, a za takie najwyraźniej uznaje także kwestie relacji UK-UE. Wiceminister spraw zagranicznych Niemiec powiedział Bloombergowi, że postawa Berlina w kwestii relacji z UE jest znana. – Byłoby dobrze, gdyby Wielka Brytania jasno określiła swojej propozycje – powiedział Michael Roth. Inny wysoki rangą urzędnik przypomniał, że Merkel publicznie skrytykowała proporcje zmian w swobodnym przepływie osób i choć chce, żeby Wielka Brytania pozostała w UE to decyzja o kierunku brytyjskiej polityki zależy wyłącznie od premiera Camerona. Pod koniec listopada kanclerz mówiła w Sydney, że „Unia Europejska potrzebuje UK” i :zrobi wszystko”, aby przekonać Brytyjczyków do pozostania w UE.

Zeszłoroczna wizyta Merkel w Londynie obfitowała w gesty przyjaźni i uznania, do których należały m.in. zaproszenie na podwieczorek do królowej i umożliwienie Merkel wygłoszenie przemówienia przed połączonymi izbami parlamentu brytyjskiego. Jednak Cameron kilkakrotnie w ostatnich miesiącach naraził się niemieckiej kanclerz m.in. zapraszając do swojej grupy w Parlamencie Europejskim niemiecką AfD oraz otwarcie nawołując do zmiany zasad swobodnego przepływu osób. Zgrzyt wywołały także przymiarki do najważniejszych stanowisk unijnych. Brytyjska prasa donosiła, że Cameron otwarcie krytykował Jean-Clauda Junckera, ponieważ w prywatnej rozmowie Angela Merkel oświadczyła, że również będzie przeciwna nominacji Luksemburczyka na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Według strony niemieckiej podczas spotkania poruszane będą zarówno kwestie bilateralne, jak i europejskie, i międzynarodowe. Na pewno pojawi się temat Ukrainy i sytuacji gospodarczej w Europie. W tej ostatniej kwestii głos zabrali także brytyjscy przedsiębiorcy. – Duża część brytyjskiego eksportu zależy od Unii Europejskiej i brytyjskim firmom zależy na pozostaniu w UE – powiedział John Longworth, dyrektor Brytyjskich Izb Handlowych, jednocześnie jednak wyraził obawy o sytuację w słabnącej, zagrożonej deflacją strefie euro, które zmuszają brytyjskie firmy do ograniczenia inwestycji. Longworth zaapelował, aby decyzje co do gospodarczej przyszłości Europy nie były podejmowane wyłącznie przez państwa strefy euro.

Angela Merkel nie spotka się z przywódcami innych partii. Biuro prasowe lidera opozycji poinformowało, że brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych nie przekazało im w ogóle informacji o wizycie niemieckiej kanclerz. FCO odpowiedziało, że takie wiadomości podaje wyłącznie na prośbę zagranicznych gości.

Na podstawie: PolitcsHome, Bloomberg, Financial Times, wywiad Camerona w Andrew Marr Show

{filename}

Dodaj komentarz

93 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
Przewodnik po głosowaniu brexitu w Izbie Gmin V2

We wtorek 15 stycznia brytyjska Izba Gmin ma podjąć decyzję, czy umowa o brexicie wynegocjowana...