May przegrywa kolejne głosowanie ws planu brexitu

Rządowy wniosek dotyczący dalszych negocjacji z UE został odrzucony przez Izbę Gmin stosunkiem głosów 258 do 303. Głosowanie nie jest prawnie wiążące, ale ma duże znaczenie polityczne.

Ultrabrexitowa ERG zapowiedziała przed głosowaniem wstrzymanie się od głosu. Swoją decyzję grupa uzasadniało treścią wniosku, która zdaniem m. in. Petera Bone’a oznaczałaby nie tylko poparcie zapisów poprawki Brady’ego (zastąpienie backstopu „alternatywnymi ustaleniami”), ale i poparcie treści poprawki Spelman (wykluczenie no deal). Obie niewiążące poprawki zostały w zeszłym tygodniu przyjęte przez Izbę Gmin. Przed debatą minister brexitu Stephen Barclay podkreślił, że rząd pracuje w Brukseli nad alternatywnymi ustaleniami. Peter Bone jednak nie uwierzył „Nieważne co minister powiedział. Ważne co jest napisane we wniosku, a jest tam zapisane wykluczanie no deal. Nie mogę za tym zagłosować”.

Najprawdopodobniej jednak tym co najbardziej nie podobało się ERG był brak odniesienia się rządu do tzw. kompromisu Malthouse’a. Podkreślił to już po głosowaniu były wiceminister brexitu i wiceszef ERG Steve Baker, mówiąc: „W tej izbie jest większość dla zastąpienia backstopu alternatywnymi ustaleniami, a drogą do tego jest przyjęcie przez rząd kompromisu Malthouse’a jako oficjalnej polityki rządowej.

W ostatnich dniach członkowie ERG kilka razy prosili premier May o deklarację, że rząd inkorporował plan Malthouse’a do swojego programu. May jednak konsekwentnie odmawiała, twierdząc, że jest to tylko jedna z opcji.

Premier nie była obecna w Izbie Gmin po głosowaniu. Ze strony rządowej nikt nie odpowiedział ani na wynik głosowania, ani na wezwanie Jeremy’ego Corbyna do przedstawienia pełnego planu brexitu.


Izba Gmin odrzuciła wcześniej dwie poprawki opozycji, zobowiązujące rząd do przedłużenia artykułu 50 i przeprowadzenia kolejnego głosowania do 27 lutego. Plan rządowy zakłada jednak kolejne niewiążące głosowanie pod koniec lutego. W ostatniej chwili po rozmowach z radem poprawkę zmuszającą rząd do publikacji dokumentów analizujących brexit bez umowy wycofała Anna Soubry.

117 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
Johnson sugeruje UE wstrzymanie się z decyzją o kolejnym opóźnieniu brexitu

W piśmie do posłów Izby Gmin premier Boris Johnson daje do zrozumienia, że zachęca Unię...