May ostrzega: odrzucenie dealu może oznaczać brak brexitu

„Jeśli posłowie zagłosują przeciwko porozumienie z UE we wtorek, jedyna pewność, to kontynuacja niepewności” – Theresa May zaapelowała raz jeszcze do posłów o poparcie wynegocjowanego dealu z UE, a do UE o jeszcze jeden wysiłek by „odnieść się w renegocjacjach do obaw brytyjskich parlamentarzystów związanych z backstopem”.

Niespodziewane przemówienie premier May w #Grimsby nastąpiło po przerwaniu rozmów z UE. Zdaniem prokuratora generalnego Geoffrey’a Coxa przepaść między stanowiskami UE i UK jest zbyt duża. Cox miał też poinformować May, że nie zmienia swojej interpretacji prawnej backstopu, która zakłada, że w razie niewypracowania umowy o nowych relacjach z UE do końca okresu przejściowego Wielka Brytania mogłaby na zawsze pozostać w unii celnej z UE.

Sugeruje to, że w tym tygodniu posłowie zagłosują nad niemienioną treścią porozumienia z UE parafowanego 25 listopada ubiegłego roku i odrzuconego w głosowaniu w Izbie Gmin w połowie stycznia tego roku.

May powiedziała robotnikom zgromadzonym w hali fabryki w Grimsby, a ponad ich głowami do brytyjskich parlamentarzystów, że ponowne odrzucenie dealu z UE może prowadzić brexitu bez porozumienia, przedłużenia rozmów, drugiego referendum lub braku brexitu. Ostrzegła, że przedłużenie artykułu 50 może odbyć się kosztem nowych żądań ze strony UE, takich jak utrzymanie swobodnego przepływu osób lub dalsze płacenie wysokich składek do budżetu UE. Premier nie odpowiedziała na pytanie, czy po ewentualnym odrzuceniu dealu z UE opowie się na scenariuszem no deal.

We wtorek brytyjski parlament ma ponowić próbę głosowania ratyfikującego porozumienie z UE składającego się z traktatu i deklaracji politycznej o przyszłych relacjach. Premier obiecała parlamentarzystom w zeszłym tygodniu, że w razie odrzucenia dealu dostaną możliwość głosowania nad przyjęciem lub odrzuceniem no deal oraz przedłużenia artykułu 50. Pierwsza debata i głosowanie we wtorek, kolejna być może w środę.

113 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
UE zgadza się przesunąć brexit do 31 października

Mimo oporów Francji 27 państw członkowskich i Wielka Brytania zgodziły się na elastyczne przesunięcie terminu...