May obiecuje odejść przed negocjacjami przyszłych relacji z UE.

Premier Theresa May zapowiedziała posłom Partii Konserwatywnej, że jeśli jej deal zostanie przyjęty, ustąpi ze stanowiska. Izba Gmin nie wyłoniła preferowanej opcji brexitu w pierwszym wstępnym głosowaniu różnych propozycji.

May zgadza się odejść pod warunkiem przyjęcia dealu

Deklaracja May padła podczas zamkniętego posiedzenia Komitetu 1922. Według relacji świadków May miała powiedzieć, że „wsłuchała się w nastrój w partii” i „rozumie, że partia pragnie nowego podejścia i przywództwa”. Nie padła jednak konkretna data. May zapowiedziała jedynie, że „nie będzie prowadzić drugiej fazy negocjacji z UE”, czyli negocjacji nowej umowy, który powinni się zacząć po wystąpieniu UK z UE. Opozycji wobec dealu May nie zrzekło się jeszcze około 55 torysów, którzy wcześniej zagłosowali przeciwko umowie.

Na spotkaniu ultrabrexitowej ERG Steve Baker ostrzegł, że „prędzej zrzeknie się członkostwa w partii” i „zburzy (sic!) parlament” niż zagłosuje za umową May. Podobnego zdania może być 15-20 najbardziej zagorzałych ultrabrexitowców.

Wcześniej pozytywne sygnały poparcia May wysłali m. in. Jacob Rees-Mogg, Iain Duncan Smith i Boris Johnson. Ten pierwszy zapowiadał, że choć deal May jest zły, jest lepszy niż pozostanie w UE. Jako jedyny warunek JAcob Rees-Mogg podawał poparcie dealu May przez ERG. Około 21:00 DUP zapowiedziało jednak, że nie poprze dealu May, ponieważ rząd i UE nie ustaliły koniecznych zmian w backstopie.

Na ten moment deal May potrzebowałby znacznego poparcia ze strony posłów Partii Pracy na co w tej chwili się nie zanosi.
Nadal nie jest pewne, czy do głosowania w ogóle dojdzie. Przeciwny jest spiker, rząd może jednak ten sprzeciw przezwyciężyć, ogłaszając głosowanie nad dopuszczeniem do głosowania dealu. Rząd zapowiedział dodatkowe posiedzenie Izby Gmin w piątek.

Żadna opcja brexitu nie ma większości w Izbie Gmin

W środę wieczorem zgodnie z przyjętą w poniedziałek poprawką Letwina posłowie przeprowadzili wstępne głosowanie różnych opcji brexitu.

W wieczornym głosowaniu żadna z opcji nie uzyskała większości. Wśród opcji nie było dealu May, który nie został zgłoszony przez rząd.

Przyjęty na ten moment porządek obrad zakłada drugą turę głosowań w poniedziałek. Wyniki teoretycznie nie są wiążące dla rządu, ale Oliver Letwin – autor poniedziałkowej poprawki, która umożliwiła przejęcie przez parlament kontroli nad dzisiejszym porządkiem obrad – zapowiedział wcześniej, że jeśli do wtorku deal May nie zostanie przyjęty, a Izba Gmin opowie się wyraźnie za jedną z opcji brexitu, złożą projekt zobowiązujący rząd do realizacji woli Izby Gmin.

W środę wieczorem wieczorem Izba Gmin zaaprobowała też zmianę daty brexitu w prawie brytyjskim.

117 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
Johnson sugeruje UE wstrzymanie się z decyzją o kolejnym opóźnieniu brexitu

W piśmie do posłów Izby Gmin premier Boris Johnson daje do zrozumienia, że zachęca Unię...