May nie da gwarancji utrzymania praw obywatelom UE

Czterech kandydatów na lidera Partii Konserwatywnej potwierdziło, że da obywatelom UE mieszkających obecnie w UK gwarancje prawa do pozostania w UK na czas nieokreślony. Odmówiła jedynie Theresa May, która jest faworytką do stanowiska premiera.

– Nie dam gwarancji obywatelom UE, bo nie mamy takich gwarancji dla obywali UK mieszkających w innych państwach UE. To będzie kwestia do negocjacji. – powiedziała Theresa. W czasie wieczornej debaty pięciu kandydatów z obecna minister spraw wewnętrznych powiedziała, że chodzi jej o negocjacje takiego samego statusu obywateli UK w UE i UE w UK. Wcześniej to samo mówił minister spraw zagranicznych Philip Hammond.

Dyrektor generalny w Komisji Europejskiej odpowiedzialny ze strony unijnej za przyszłe negocjacje Brexitu Jonathan Faull potwierdził naszej redakcji, że żadnych gwarancji dla obywateli UK w UE ze strony UE na razie nie będzie, bo Bruksela nie będzie prowadzić żadnych rozmów z Londynem dopóki UK formalnie nie zgłosi chęci wystąpienia z UE, czyli uruchomi art. 50.

.@UKpoliticsPL Negotiation of EU-UK agreement will start when UK notifies its decision to leave in accordance with EU Treaty.

— Jonathan Faull (@FaullJonathan) 4 July 2016

To z kolei według słów May nie wydarzy się do końca tego roku, jeśli to ona zostanie premierem.

Jeśli May zostanie premierem status obywateli UE obecnie przebywających w UK najprawdopodobniej:

1) nie zmieni się do czasu zakończenia negocjacji w sprawie wyjścia UK z UE*
(*chyba że strony wcześniej uzgodnią osobne porozumienie w tej sprawie, nie prędzej jednak niż przed uruchomieniem art 50)
2) będzie częścią negocjacji UE i UK
3) będzie w nich zależał od stanowiska brytyjskiego rządu i stanowiska Unii Europejskiej, (nie jednostronnie rządu UK)
4) obie strony powinny dążyć do zapewniania gwarancji prawa do pozostania w obecnym miejscu zamieszkania/pracy na czas nieokreślony

117 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
Johnson sugeruje UE wstrzymanie się z decyzją o kolejnym opóźnieniu brexitu

W piśmie do posłów Izby Gmin premier Boris Johnson daje do zrozumienia, że zachęca Unię...