UKpoliticsPL_poleca: LSE Brexit – akdemicki blog o Brexcie

IU4TjkuVLSEBrexit to oparty na badaniach i analizach akademicki interdyscyplinarny blog o następstwach referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Jednym z redaktorów jest Polak, dr Roch Dunin-Wąsowicz, który tak opisuje ten projekt: „To część naszej uniwersyteckiej praktyki dzielenia się wiedzą z szerszą publicznością.”

Teksty z LSEBrexit dotyczą całego spektrum tematów związanych z Brexitem: relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, nowych porozumień handlowych i stosunków z USA i wschodzącymi gospodarkami azjatyckimi, a także spraw czysto brytyjskich, na przykład pozycji Szkocji, Walii i Irlandii Północnej w negocjacjach, czy stosunku Wielkiej Brytanii do zamieszkujących na jej terenie obywateli innych państw UE. Kilka artykułów poświęcono m.in. nastawieniu kampanii Leave do Polaków w Wielkiej Brytanii i prześladowaniom Polaków po unijnym referendum.

Redaktorzy bloga codziennie polecają i publikują jeden tekst, najczęściej odnoszący się do najbardziej gorącego tematu dnia. Jeśli prasa skupia się na przykład na werdykcie Sądu Najwyższego w sprawie prawa do uruchomienia artykułu 50, prawie na pewno na LSEBrexit pojawi się tekst obalający krzykliwe nagłówki i systematyzujący najważniejsze argumenty.

Czemu poza tym warto śledzić LSEBrexit? Bo promują ciekawe, nie zawsze mainstreamowe, podejście. Czasem bardzo krytyczne wobec rządu czy mediów, przy czym opinie pojawiających się na blogu autorów, z którymi – co podkreśla dr Dunin-Wąsowicz – niekoniecznie identyfikują się redaktorzy bloga, zawsze opierają się na faktach i badaniach.

Co jakiś czas będziemy informować Was o ciekawszych tekstach z LSEBrexit i zamieszczać streszczenia po polsku. Na bieżąco można ich śledzić na Twitterze lub bezpośrednio na ich stronie www.

„Mogą się przenieść” – a może jednak nie? Swoboda przepływu osób, Brexit i zastój klasy pracującej (wersja angielska)

Swoboda przepływu osób jest jedynym z głównych filarów Unii Europejskiej, który Wielka Brytania odrzuciła w unijnym referendum. Sophie Moullin twierdzi, że musimy zrozumieć czemu niektórzy Brytyjczycy – szczególnie biali przedstawiciele klasy pracującej – nie chcą korzystać ze swobodnego przepływu osób i oburzają się słysząc, że migranci z Unii Europejskiej pracują ciężej niż oni. Ich instynktów nie powinniśmy jednak uznawać za godne pochwały ani nieodwracalne. Ich źródłem są bowiem głębokie nierówności w brytyjskim społeczeństwie.

Specjalne brexitowe porozumienie dla Szkocji mało prawdopodobne (wersja angielska)

Pierwsza Minister Szkocji Nicola Sturgeon zasugerowała, że może ogłosić drugie referendum niepodległościowe, jeśli Wielka Brytania pójdzie ścieżką „twardego” Brexitu. Paul Anderson opisuje opcje jakimi dysponuje Szkocja w relacjach z UE i rolę, jaką potencjalnie może przy tym odegrać Hiszpania zmagająca się we własnym kraju z kwestią niepodległości Katalonii. Stwierdza, że uzyskanie przez Szkocję specjalnego porozumienia w czasie brexitowych negocjacji jest mało prawdopodobne, ale jednocześnie, że Theresa May postąpi mądrzej, jeśli spróbuje uniknąć popełniania w Szkocji tych samych błędów, jakie Hiszpania popełniała w Katalonii.

Za antyimigracyjnymi argumentami ws Brexitu może stać uczucie niechęci lub nienawiści (wersja angielska)

Dla wielu zwolenników Brexitu migracja – zarówno swobodny przepływ obywateli UE, jak i napływ imigrantów z państw trzecich – stała się jedną z najważniejszych kwestii. Dagmar Rita Myslinska pisze, że jednocześnie z brakiem oparcia w faktach, argumenty antyimigracyjne, do których często uciekają się media i politycy, silnie opierają się na prowokacyjnej, wyolbrzymionej i czasem wprowadzającej w błąd retoryce. Nie uwzględniają zaś, oprócz przysługujących Wielkiej Brytanii opt-outów z wolnej od granic strefy Schengen i wspólnej polityki migracyjnej UE, także tego, że brytyjska gospodarka odnosi korzyści z wewnątrzunijnej migracji i są one dobrze udokumentowane.

43 More posts in Brexit_wiedza category
Recommended for you
[N] Ustawa o wystąpieniu z Unii Europejskiej (European Union (Withdrawal) Bill 2017-2019)

Ustawa o wystąpieniu z Unii Europejskiej (European Union (Withdrawal) Bill) Znana także jako Wielka ustawa...