Blog powyborczy

CZWARTEK, 29.06

 • Izba Gmin przyjęła program wyborczy nowego rządu Theresy May, tym samym zapewniając premier pozostanie na stanowisku. Szczegóły.

ŚRODA, 28.06

 • W pierwszym głosowaniu po wyborach posłowie odrzucili poprawkę Partii Pracy głosami 323 do 309, ukazując tym samym pierwsze efekty współpracy Partii Konserwatywnej i północnoirlandzkiej DUP. Poprawka zaprezentowana formalnie przez minister spraw wewnętrznych w gabinecie cieni Diane Abbott postulowała m.in. położenie kresu cięciom środków na policję i straż pożarną, zwiększenie liczby etatów w służbach ratunkowych i zniesienie limitu wzrostu płac w sektorze publicznym.
 • Nie jest na ten moment jasne, czy limit wzrostu prac w sektorze publicznym nie zniknie mimo wszystko z programu rządu jesienią, gdy kanclerz Philip Hammond zaprezentuje budżet na przyszły rok. Dziennikarze właśnie tak zinterpretowali poranne wypowiedzi rzeczników Downing Street. Jednak po południu z kancelarii premier wyszedł komunikat „polityka rządu w tej sprawie się nie zmieniła.”

PONIEDZIAŁEK, 26.06

 • Jest porozumienie między konserwatystami i DUP. Przewidziane na dwa lata zapewnia rządowi Theresy May poparcie północnoirlandzkiej partii w głosowaniach nad wotum zaufania (w tym Mowa tronowa) i głosowaniami budżetowymi. W pozostałych kwestiach partie mają się konsultować na bieżąco. Powstanie specjalna komisja międzypartyjna w tym celu. Irlandia Północna otrzymała dodatkowo 1 miliard funtów na wydatki związane z inwestycjami. Nie wpłynie to w żaden sposób na finansowanie innych części Zjednoczonego Królestwa (ani mniej, ani więcej). Tekst (EN, link zewnętrzny).

ŚRODA, 21.06

 • Mowa tronowa i mniej niż zazwyczaj uroczyste otwarcie nowej sesji parlamentu – Wielka ustawa uchylająca i towarzyszące jej ustawy konieczne do przeprowadzenia Brexitu są priorytetem rządu. Królowa nie wspomniała o kontrowersyjnej wizycie Donalda Trumpa, co może oznaczać, że na razie się nie odbędzie. Pozostała część dwuletniego programu rządu nie zawiera wielu szczegółów. – Twardy Brexit i brak informacji o wizycie Trumpa – Mowa tronowa 2017 – podsumowanie

WTOREK, 20.06

 • Nie ma (jeszcze) porozumienia między konserwatystami a DUP. Ma być – według najbardziej prawdopodobnych plotek – w czwartek, czyli dzień po uroczystym rozpoczęciu nowej sesji parlamentu i wygłoszeniu Mowy Tronowej (programu nowego rządu). Rząd Theresy May zaczyna jako rząd mniejszościowy z nadzieją, że więcej posłów zagłosuje w przyszłym tygodniu za Mową Tronową niż przeciwko mniej. To swoiste wotum zaufania dla premier.
 • Partie opozycyjne zapowiadają szereg poprawek do programu rządu, a przynajmniej jedną z nich – dotyczącą zagwarantowania „miękkiej” granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii – DUP powinno poprzeć. Głosowania odbędą się w przyszłym tygodniu. Przyjęcie jakiejkolwiek poprawki może dać poczucie braku zaufania do rządu, ale automatycznie nie zakończy rządów Theresy May.

PONIEDZIAŁEK, 19.06

 • Liderka Izby Gmin Andrea Leadsom poinformowała w niedzielę, że w 2018 roku nie będzie Mowy tronowej. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w 2011. Jako oficjalną przyczynę podano danie posłom więcej czasu na „pracę nad prawodawstwem związanym z Brexitem.”

NIEDZIELA, 18.06

 • Niedzielne wydanie Timesa opisuje „nastrój wotum nieufności” wobec May w Partii Konserwatywnej i utratę przez nią autorytetu ws. Brexitu:
  • do ogłoszenia głosowania nad wewnątrzpartyjnym wotum nieufności przez przewodniczącego Komitetu 1922 potrzeba 48 wniosków. Ok. 12 posłów gotowych jest według gazety poprzeć wotum nieufności w tej chwili. podczas gdy tydzień temu mówiło się o 4. Gazeta oczekuje, że liczba się zwiększy po weekendowych naciskach na posłów i na ministrów ze strony władz partii na szczeblu okręgów, dla których May staje się symbolem porażki na pokolenia, najpierw w czasie kampanii wyborczej, teraz po tragedii Grenfell Tower.
  • ministrowie chcą, żeby było wiadomo, że gotowi są wycofać poparcie May, jeśli zaistnieje poważne podejrzenie że Mowa Tronowa w Izbie Gmin nie uzyska wystarczającej liczby głosów.
  • ministrowie optujący za twardym Brexitem chcą zmienić język komunikowania się w sprawie Brexitu, ale nie zmieniać polityki (Davis i Johnson)
  • ministrowie optujący za miękkim Brexitem chcą podejść do negocjacji z otwartym nastawieniem do pozostania w unii celnej przynajmniej w okresie przejściowym (Rudd i Hammond)
 • Philip Hammond najpierw w talk-show Andrew Marra, potem w Peston on Sunday, potwierdził, że Wielka Brytania nadal trzyma się pozycji negocjacyjnej zapisanej w przemówieniu May z Lancaster House i piśmie notyfikującym uruchomienie artykułu 50.  Hammond powiedział, że zgodnie z obowiązującym prawem, Wielka Brytania, występując z UE, musi wystąpić ze wspólnego rynku i unii celnej. Wspomniał jednak o konieczności wprowadzenia okresów przejściowych, w których Wielka Brytania nadal do jakiegoś stopnia pozostania przynajmniej w strukturze unii celnej. Hammond jednoznacznie wypowiedział się przeciwko tzw. cliff-edge, nagłym wyjściu z UE, uznając, że byłoby to bardzo złe dla biznesu. Kanclerz powiedział także, że „brak porozumienia byłby bardzo, bardzo zły dla Wielkiej Brytanii, a gorsze byłoby tylko takie porozumienie, które celowo i systematycznie niszczyłoby brytyjską gospodarkę”. Kanclerz otwarcie skrytykował kampanię wyborczą, mówiąc „rola, która odgrywałem w kampanii, to nie była rola, którą chciałem odgrywać”. Kanclerz powiedział także, że chciałaby, żeby kampania skoncentrowała się na osiągnięciach gospodarczych – silnej stronie Partii Konserwatywnej – i wytknęła wszystkie gospodarcze niedociągnięcia manifestu Partii Pracy.

PIĄTEK, 16.06

CZWARTEK, 15.06

 • Wyniki  sondażu YouGov na temat przychylności opinii publicznej:
  • Theresy May: opinia przychylna: 29% (-13) nieprzychylana: 63% (+16)
  • Jeremy Corbyn: opinia przychylna: 46% (+10) nieprzychylna 46% (-4)
 • Mowa Tronowa przełożona z poniedziałku na środę, Oficjalne rozpoczęcie nowej sesji parlamentu, ogłoszenie planów rządu i de facto głosowanie nad votum zaufania dla Theresy May odbędzie się nawet jeśli do tego czasu nie dojdzie do porozumienia między DUP i konserwatystami.
 • Rząd potwierdził, że negocjacje z UE rozpoczną się w poniedziałek.
 • Theresa May ogłosiła, że zostanie przeprowadzone „należyte śledztwo” w celu wyjaśnienia tragicznego pożaru wieżowca Grenfell Tower.
 • Lider Partii Pracy przeprowadził nieznaczną rekonstrukcję gabinetu cieni. Owen Smith, który rok temu startował w wyborach lidera partii przeciwko Jeremiemu Corbynowi, został minister ds Irlandii Północnej.

ŚRODA, 14.06

 • Lider Liberalnych Demokratów Tim Farron zrezygnował ze stanowiska.
 • W czwartek na Downing Street z premier May spotkają się liderzy północnoirlandzkich partii. Oficjalnie tematem rozmów będzie przywrócenie funkcjonowania regionalnego rządu (egzekutywy). Termin osiągnięcia porozumienia przedłużany od marca tego roku przypada 29 czerwca. Sinn Fein wyraziło także zaniepokojenie, że umowa o współpracy w Westminsterze między DUP a konserwatystami może podważyć ustalenia Porozumienia Wielkopiątkowego z 1997r., które stanowi fundament pokoju w Irlandii Północnej.
 • Porozumienie DUP i konserwatystów nie zostanie ogłoszone w środę ze względu na wyjątkową sytuację związaną z pożarem bloku mieszkalnego w zachodnim Londynie, nieoficjalnie informują pracownicy Downing Street. BBC spekuluje, że może to oznaczać przesunięcie mowy tronowej nawet o tydzień.

WTOREK, 13.06

 • May miedzy miękkim a twardym Brexitem – Choć presja na zmianę podejścia do Brexitu nie maleje, Theresa May potwierdziła, że rozmowy z UE zaczną się zgodnie z planem. W tle pojawia się jednak coraz więcej wątpliwości, przede wszystkim różnice zdań w jej własnym rządzie i kontrowersje wokół wymiany ministrów w departamencie do spraw Brexitu.
 • Theresa May w Paryżu na konferencji prasowej z Emmanuelem Macronem: nie ma zmian w harmonogramie rozmów o Brexicie z Unią Europejską. Zaczniemy w przyszłym tygodniu.
 • John Bercow pozostaje na stanowisku spikera. Po wyborczej przerwie nowi i starzy parlamentarzyści powrócili do pracy i jednogłośnie wybrali posła z Buckingham na kolejną kadencję.
 • Drugie posiedzenie gabinetu i spotkanie Theresy May z Arlene Foster nie zakończyły się oświadczeniami.  Liderka DUP napisała na Twitterze, że rozmowy przebiegają pomyślnie i ma nadzieje na pozytywne zakończenie wkrótce. Według źródeł Press Association Downing Street uznała rozmowy za „konstruktywne”. Później pojawiły się także informacje o „znacznym postępie” rozmów. Dziennikarze zasłyszeli, że obie strony mają nadzieję zakończyć negocjacje do czwartku.

PONIEDZIAŁEK, 12.06

 • May zostaje (na razie)
 • Oliver Robbins – sherpa May – będzie w najbliższych częstym gościem w Brukseli, ale Unia Europejska nie wie kiedy Wielka Brytania zamierza rozpocząć negocjacje Brexitu.
 • Kalendarz premier May na poniedziałek:
  • spotkanie z Ruth Davidson, liderką szkockich konserwatystów,
  • posiedzenie gabinetu,
  • spotkanie z Komitetem 1922 reprezentującym szeregowych posłów.
 • Liderka szkockich Torysów Ruth Davidson spotka się w poniedziałek po południu z premier May na Downing Street. Davidson jest posłanką do szkockiego parlamentu, ale to jej część partii – szkoccy konserwatyści – zdobyli o 12 mandatów więcej niż w 2015 i są istotną siłą w brytyjskim parlamencie. Davidson poparła pozostanie May na stanowisku premiera, ale jest uważana za zwolenniczkę pozostania Wielkiej Brytanii we wspólnym rynku.
 • Minister Brexitu David Davis zasugerował w studiu SkyNews, że negocjacje z UE mogą nie rozpocząć się w planowanym terminie 19 czerwca „ze względu na mowę tronową”. Po briefingu Dowoning Street pojawiły się jednak wątpliwości, czy mowa tronowa, program rządu, zostanie faktycznie wygłoszona w przyszły poniedziałek. Źródła BBC i Daily Telegraph sugerują opóźnienie „o kilka dni”. Rzecznik Downing Street powiedział, że „plan Brexitu pozostaje bez zmian” i będzie opierał się na programie wyborczym partii.
 • Sherpa Theresy May Oliver Robbins w Brukseli rozmawia o nadchodzących negocjacjach UK i UE, poinformował w SkyNews David Davis.

NIEDZIELA, 11.06

 • Graham Brady potwierdził, że planowane pierwotnie na wtorek spotkanie szeregowych posłów z premier May zostało przeniesione na poniedziałkowe popołudnie. Brady powiedział Westminster Hour, że powodem jest chęć przedyskutowania warunków porozumienia z DUP zanim umowa zostanie formalnie zawarta, prawdopodobnie podczas spotkania Theresy May i liderki DUP Arlene Foster we wtorek rano. We wtorek po południu May ma się spotkać z Emmanuelem Macronem.
 • Nowy/stary rząd – rekonstrukcja rządu po wyborach
 • Konserwatyści rozważają dalsze losy May – podsumowanie niedzielnego poranka
 • Graham Brady, przewodniczący Komitetu 1922, chce przyspieszyć spotkanie szeregowych posłów Partii Konserwatywnej z Theresą May z wtorku na poniedziałek.
 • Po nocnym zamieszaniu z oświadczeniami ws porozumienia DUP i konserwatystów, przewodnicząca DUP Arlene Foster potwierdziła na SkyNews, że we wtorek rano spotka się z Theresą May na Downing Street.
 • [niedziela, 00:50] Kancelaria premier May wycofała się z wcześniejszego oświadczenia o zawarciu porozumienia z północnoirlandzką DUP. Rozmowy nadal trwają. W nowym oświadczeniu czytamy, że premier May rozmawiała z DUP o finalizacji porozumienia, „gdy parlament zbierze się ponownie w przyszłym tygodniu”

SOBOTA, 10.06

 • [sobota, 23:21] May przyjęła telefoniczne gratulacje od kanclerz Niemiec Angeli Merkel i potwierdziła, że rozmowy ws. Brexitu zaczną się „zgodnie z planem w ciągu kilku najbliższych tygodni”. Według planu przedstawionego przez UE, rozmowy powinny się rozpocząć 19 czerwca.
 • [sobota, wycofane] DUP zgadza się na porozumienie z Partią Konserwatywną – poinformowała kancelaria premier May. Według umowy ramowej DUP będzie wspierać konserwatystów w głosowaniach nad wotum zaufania i budżetem (confidence and supply). Zgodnie z zapowiedziami nie będzie formalnej koalicji. Porozumienie będzie w poniedziałek przedstawione do dyskusji i akceptacji gabinetowi Theresy May.
 • Gavin Barwell, który stracił mandat w Crodon Central, zostanie nowym szefem sztabu premier May po rezygnacji Nicka Timothiego i Fiony Hill. Barwell pełnił ostatnio funkcję wiceministra ds mieszkalnictwa.
 • Główny whip Partii Konserwatywnej Gavin Williamson jest w Belfaście, gdzie prowadzi rozmowy z Demokratyczną Partią Unionistyczną, z którą premier May chce współpracować. W nowym parlamencie konserwatyści mają 318 mandatów, DUP 10, samodzielna większość w 650-osobowym parlamencie to 326 mandatów, 320 po odjęciu posłów Sinn Fein, którzy odmawiają zajęcia miejsc w brytyjskim parlamencie, i 4 neutralnych spikerów.
 • Media spekulują, że Partia Konserwatywna będzie wkrótce wybierać nowego lidera, wśród najczęściej powtarzanych nazwisk pojawiają się: minister spraw zagranicznych Boris Johnson, kanclerz Philip Hammond, liderka szkockich konserwatystów Ruth Davidson i minister ds Brexitu David Davis.
 • Fiona Hill i Nick Timothy zrezygnowali ze stanowiska szefów kancelarii na Downing Street. Sprawowali je wspólnie od lipca 2016. Byli też najbliższymi współpracownikami Theresy May od 2010 roku. Nick Timothy był współautorem programu wyborczego Partii Konserwatywnej i przygotował m.in. kontrowersyjną propozycję reformy opieki społecznej.

PIĄTEK, 9.06

 • 5 najważniejszych ministrów pozostaje na stanowiskach:
  • Philip Hammond – Ministerstwo skarbu,
  • Boris Johnson – Ministerstwo spraw zagranicznych,
  • Amber Rudd – Ministerstwo spraw wewnętrznych,
  • Michael Fallon – Ministerstwo obrony
  • David Davis – Ministerstwo ds Brexitu
260 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
6 subiektywnych obserwacji po wywiadzie Andrew Marra z Borisem Johnsonem

To jest PingPong - brexitowy blog polityczny. 1.Minimalne odejście od strategii agresji, a może pokazanie...