List premier May do obywateli UE – tłumaczenie

„Wiem, że gdyby Państwo wyjechali, nasz kraj stałby się biedniejszy”- napisała premier Theresa May w liście do obywateli Unii Europejskiej zamieszkujących w Wielkiej Brytanii*.

„Jako premier Zjednoczonego Królestwa jestem dumna z tego, że ponad 3 miliony obywateli państw Unii Europejskiej zdecydowało się układać sobie życie w naszym kraju i tu stworzyć sobie dom.

Bardzo mocno doceniam głębię Państwa wkładu we wzbogacanie każdej dziedziny naszej gospodarki, naszego społeczeństwa, naszego życia kulturalnego i narodowego. Wiem, że gdyby Państwo wyjechali, nasz kraj stałby się biedniejszy.

Dlatego właśnie od samego początku negocjacji wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stale powtarzałam, że ochrona Państwa praw – jak i ochrona praw obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających w państwach UE – jest moim pierwszym priorytetem.

Podejmując decyzję o zamieszkaniu w Wielkiej Brytanii, nie mogli Państwo przewidzieć, że opuścimy UE. Dlatego powiedziałam, że chce byście po Brexicie mogli nadal żyć w naszym kraju tak jak do tej pory.

Rozumiem jednak, że sprawa tak wielkiej wagi dla Państwa i dla Państwa rodzin wzbudzała realny niepokój, na który można było jednak odpowiedzieć dopiero wtedy, gdy uporaliśmy się z najdrobniejszymi szczegółami bardzo skomplikowanych kwestii technicznych i udało się nam zabezpieczyć fundamenty formalnego porozumienia.

Dlatego niezmiernie cieszy mnie, że zakończywszy pierwszą fazę negocjacji właśnie to udało nam się osiągnąć.

Szczegóły zostały przedstawione w wspólnym raporcie opublikowanym w piątek przez rząd UK i Komisję Europejską.

Gdy wystąpimy z UE, Państwa prawa zostaną zapisane w brytyjskim prawie. Stanie się tak na mocy porozumienia o wystąpieniu oraz ustawy je wdrażającej, którą przedłożymy po zakończeniu negocjacji tegoż porozumienia.

Państwa prawa będą od tego czasu egzekwowane przez brytyjskie sądy. W uzasadnionych przypadkach nasze sądy będą miały przy tym na względzie orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – tam, gdzie istniejące orzecznictwo nie jest jasne, nasze sądy przed wydaniem własnej decyzji, będą mogły zwrócić się do Trybunału z prośbą o interpretację. Mogą więc Państwo być pewni, że gdy my będziemy odzyskiwać kontrolę nad naszymi prawami, Państwa prawa nie tylko będą chronione w naszych sądach, ale też będą intepretowane zgodnie z prawami Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

Wspólnie z Komisją Europejską uzgodniłyśmy, że dla obywateli UE i członków ich rodzin stworzymy w prawie brytyjskim nowy status osoby osiedlonej, który będzie umocowany w porozumieniu o wyjściu.

Jeśli w momencie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE Państwa pobyt w UK będzie trwał już nieprzerwanie od pięciu lat, będą Państwo mieli prawo uzyskania statusu osoby osiedlonej. Jeśli Państwa pobyt będzie trwał krócej, będą Państwo mogli zostać w Wielkiej Brytanii i czekać tutaj na osiągnięcie wymaganego pięcioletniego progu.

Na mocy wypracowanego w negocjacjach porozumienia, posiadając status osoby osiedlonej po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, będą Państwo mogli sprowadzać do Wielkiej Brytanii najbliższych członków swoich rodzin, a wśród nich: obecnych małżonków, partnerów, z którymi niepozostające w związku małżeńskim, dzieci oraz rodziców i dziadków pozostających na Państwa utrzymaniu, a także dzieci urodzone lub adoptowane poza Wielką Brytanią po 29 marca 2019 roku.

Państwa prawa do opieki zdrowotnej, emerytury i świadczeń pozostaną takie same jak dziś. Oznacza to, że ci z Państwa, którzy wpłacali do brytyjskiego systemu – tak samo jak i obywatele UK, którzy wpłacali do systemów państw członkowskich UE – będą mogli korzystać z tego wkładu i z istniejącej obecnie koordynacji zasad [agregacji] przyszłych składek.

Zgodziliśmy się także chronić prawa tych, którzy w momencie wystąpienia UK z UE znajdą się za granicą i korzystają z karty europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczy to na przykład turystów na czas ich pobytu zagranicznego, studentów kontynuujących edukację oraz obywateli UK przebywających w innym państwie członkowskim UE.

Osiągnięte porozumienie zakłada wzajemną ochronę wydanych już decyzji uznających Państwa kwalifikacje zawodowe, na przykład lekarzy czy architektów. Porozumienie pozwala Państwu także na wyjazd z Wielkiej Brytanii na czas do pięciu lat i zachowanie statusu osoby osiedlonej – to ponad dwa razy dłużej niż pozwala obecne prawo unijne.

Proces umożliwiający składanie wniosków o przyznanie statusu osoby osiedlonej, który uruchomimy w drugiej połowie przyszłego roku, będzie przejrzysty, prosty i uproszczony. Koszt wniosku nie przekroczy kosztów wyrobienia paszportu, a jeśli mają już Państwo ważny dokument potwierdzający prawo stałego pobytu, będą Państwo mogli go bezpłatnie wymienić na dokument potwierdzający status osoby osiedlonej.

Ponadto blisko współpracujemy ze Szwajcarią i państwami członkowskimi Europejskiego Obszaru Gospodarczego, aby ich obywateli także mogli zostać objęci tymi ustaleniami.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy, spędziłam wiele godzin rozmawiając o tych sprawach z przywódcami 27 państw UE, jak też z przewodniczącym Junckerem, przewodniczącym Tuskiem i szefem unijnego zespołu negocjatorów Michelem Barnierem. Jestem pewna, że na tej podstawie pod koniec tego tygodnia Rada Europejska zgodzi się przejść do dalszych rozmów. Zrobię wszystko co w mojej mocy, żeby tak się stało.

Teraz nie muszą Państwo jeszcze podejmować żadnych działań. Mogą Państwo czekać w spokojnej świadomości, że istnieje już szczególe porozumienie Wielkiej Brytanii i UE, w którym zapisano sposób na utrzymanie przez Państwa praw – tak jak i praw obywateli UK mieszkających w państwach UE. Stało się tak dlatego, że w tych negocjacjach na pierwszym miejscu postawiliśmy ludzi. Obiecałam to zrobić i będę to robić na każdym etapie tego procesu.

Życzę Państwu i Państwa rodzinom cudownych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku”.

Theresa May

(*nieautoryzowane tłumaczenie listu zamieszczonego na oficjalnym profilu premier Theresy May)

113 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
UE zgadza się przesunąć brexit do 31 października

Mimo oporów Francji 27 państw członkowskich i Wielka Brytania zgodziły się na elastyczne przesunięcie terminu...