Liberalni torysi i labourzyści tworzą nową frakcję. TIG za drugim referendum.

Trzy posłanki Partii Konserwatywnej zdecydowały się w środę opuścić swoją partię i dołączyć do 8 byłych posłów Labour w nowej formacji the Independent Group (TIG).

Anna Soubry, Sarah Wollaston i Heidi Allen swoją decyzję uzasadniają zwrotem partii na prawo i przejęciem kontroli przez ultrabrexitowe ERG. Posłanki są także rozczarowane brakiem reakcji kierownictwa partii na próby usunięcia liberalnych posłów z Partii Konserwatywnej przez „purple movement”, byłych ukipowców, którzy masowo dołączają do okręgowych związków partyjnych. Na marginesach ich wypowiedzi przebija także żal, że nie spełniono obietnic „wyrugowania niesprawiedliwości społecznych”, złożonych przez May po przejęciu władzy.

TIG składa się obecnie z 11 niezależnych posłów, nie jest partią. Domaga się jednak jednym głosom drugiego referendum w sprawie brexitu.

To prawdopodobnie nie ostatnie przetasowania w Izbie Gmin. Prounijny weteran Ken Clarke ostrzegł Theresę May, że jeśli nie zmieni podejścia do brexitu i ERG, i nie wykluczy no deal więcej posłów tej partii może odejść. Po stronie Labour także pojawiają się kolejni kandydaci do przejścia na drugą stronę. W tym przypadku dochodzi jeszcze zarzut o „instytucjonalny antysemityzm” kierownictwa.

Theresa May jedzie dziś ponownie do Brukseli. Rząd wysyła nieoficjalne sygnały, że możliwy jest kompromis i nowy, dodatkowy tekst zapewniający o tymczasowości backstopu. Unia Europejska zapowiedziała jednak, że nie ma mowy o ponownym otworzeniu traktatu i nie ma co liczyć na szybki przełom.

26 i 27 lutego Theresa May musi przedstawić Izbie Gmin albo nowy deal albo oświadczenie o postępach w rozmowach. W tym drugim wypadku posłowie znów będą mogli zgłaszać poprawki. TIG zapowiedział poparcie poprawki o przyjęciu dealu pod warunkiem poddania go pod referendum. Wróci także poprawka Cooper, której przyjęcia oznacza odebranie rządowi wyłącznego prawa do decyzji o no deal i oddanie decyzji o przedłużeniu artykułu 50 w ręce parlamentu. O ile nic się nie zmieni, brexit nastąpi za 37 dni.

Członkowie TIG:

Heidi Allen

Luciana Berger

Ann Coffey

Mike Gapes

Chris Leslie

Joan Ryan

Gavin Shuker

Angela Smith

Anna Soubry

Chuka Umunna

Sarah Wollaston


156 More posts in Highlight category
Recommended for you
Theresa May ogłosiła rezygnację

Premier Theresa May ogłosiła, że rezygnuje ze stanowiska liderki Partii Konserwatywnej z dniem 7 czerwca....