Andrea Leadsom podała się do dymisji

W środę wieczorem do dymisji podała się liderka Izby Gmin Andrea Leadsom. Probrexitowa była minister środowiska i przeciwniczka Theresy May w wyborach lidera w 2016 roku dotąd popierała deal brexitu, nie zgodzi się jednak na drugie referendum.

W odpowiedzi na rzecznik No 10 napisał, że premier „nadal koncentruje się na przeprowadzeniu brexitu”.

W piśmie rezygnacyjnym Leadsom napisała, że nie wierzy, że obecny deal daje UK prawdziwą suwerenność. Nie może się także pogodzić ze zgodą Theresy May na głosowanie w Izbie Gmin możliwości organizacji drugiego referendum. Leadsom, która jako liderka Izby Gmin była odpowiedzialna za porządek obrad i rządowe projekty ustaw w Izbie Gmin, uważa, że proces brexitu było mało transparentny, a członkowie gabinetu przeciwni linii rządowej byli traktowani zbyt łagodnie.

Leadsom nie powiedziała, czy weźmie udział w wyborach nowego lidera Partii Konserwatywnej, ale jest to powszechnie spodziewane.

O możliwej rezygnacji Leadsom mówiło sie od południa. Uważana za nieformalną organizatorkę tzw. pizza club, brexitowców w gabinecie May, liderka Izby Gmin nie pojawiła się dziś na sesji pytań do premier.

Od chwili ogłoszenia przez Theresę May we wtorek propozycji „nowego dealu brexitu” w projekcie ustawy, która ma ratyfikować wystąpienia z UE (WAB), rosną naciski na premier, by odeszła ze stanowiska natychmiast.

May odmówiła jednak w środę podania się do dymisji w rozmowie z głównym whipem. Nie zgodziła się także na spotkania z 3 ministrami gabinetowymi, którzy chcieli ją dziś odwiedzić „w trybie nadzwyczajnym”. Zwyczajowo, jeśli nie ma formalnych mechanizmów do usunięcia premiera, to właśnie podczas wizyty członków gabinetu premier dowiaduje się, że gabinet stracił zaufanie do lidera.

Według obecnych ustaleń Theresa May ma spotkać się z szefem Komitetu 1922 w piątek. Na ten dzień premier planowała publikację WAB, ale ponieważ już ponad 70 torysów zapowiedziało głosowanie przeciw, możliwe jest, że projekt nie ujrzy w ogóle światła dziennego, a jeśli May będzie odmawiać podania się do dymisji, Komitet 1922 skróci jej immunitet i zorganizuje głosowanie wotum nieufności. Premier najprawdopodobniej je przegra. O jej odejście apelują już nie tylko brexitowcy, ale także m. in. „remainer” Tom Tugendhat, przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i wschodząca gwiazda torysów.

261 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Boris Johnson wygrywa wybory parlamentarne

Historyczne zwycięstwo Partii Konserwatywnej w wyborach do Izby Gmin pozwala oczekiwać, że brexit nastąpi najpóźniej...