Kto poprze Exit from Brexit? – Partia Liberalnych Demokratów w 2018

Brytyjskie partie polityczne w 2018 oczami polskich aktywistów i działaczy to seria autorskich opinii i prognoz na rok 2018.

Liberalni demokraci jako partia opowiadają się przeciwko Brexitowi i nadal popierają pozostanie w UE oraz nawołują do „Wyjścia z Brexitu”[Exit from Brexit]. Problemem jest jednak to, że przez cały okres po referendum nie przedstawili pomysłu na to jak przekuć poparcie 48% obywateli brytyjskich głosujących za pozostaniem w UE na głosy poparcia dla partii w wyborach.

W 2017 roku LibDems nie zanotowali wielkich sukcesów, ani wielkich porażek w odróżnieniu od Partii Pracy (przegrane wybory lokalne) i Partii Konserwatywnej (przegrane wybory parlamentarne).   Przedwczesne wybory parlamentarne pozwoliły odzyskać kilka mandatów, ale zanotowano także prestiżową porażkę m.in. Nicka Clegga w Sheffield Hallam. W rok 2018 Liberalni Demokraci wkraczają pod nowym-starym przywództwem sir Vince’a Cable’a, który stanął za sterami partii po niespodziewanej rezygnacji Tim Farrona. Co najważniejsze jednak, partia przetrwała poważny kryzys roku 2016 i ma stabilne, jednomyślne kierownictwo. Zarówno członkowie, jak i sympatycy nie są podzieleni w kwestii podejścia do Brexitu i głównych punktów programu.

2018 rok może przynieść zwiększenie poparcia dla Liberalnych Demokratów, gdyż coraz większa część społeczeństwa brytyjskiego opowiada się za powtórzeniem unijnego referendum, zwiększa się także poparcie do pozostania w Unii. Zarówno laburzyści, jak i torysi są bardzo podzieleni w tej kwestii, a liderzy obu partii zdają się ignorować głosy szeregowych członków.

Możliwe, że wiosenna konwencja partyjna libdemsów da odpowiedź na wiele pytań dotyczących przyszłych kierunków rozwoju partii, a także przedstawi plany budowy partii bardziej atrakcyjnej dla centrowego elektoratu. Obecne libdems nie przedstawiają klarownego pomysłu jak wykorzystać kryzysy rządu oraz problemy wewnątrz partyjne i przyciągnąć niezdecydowanych wyborców na własną stronę.

Silną stroną partii jest zwieszająca się od 2016 roku liczba zarejestrowanych członków. Zwiększyła się także liczba aktywistów w terenie. Wielu nowych nazwisk na listach członków to byli ludzie Partii Konserwatywnej oraz laburzystów, ale w szeregach partii pojawili się przede wszystkim ludzie młodzi, którzy nigdy wcześniej nie należeli do żadnej partii, ani nie byli zaangażowani w działalność polityczną.

Także ostatnie wyniki z wyników uzupełniających i lokalnych napawają optymizmem. Do rad hrabstw lub miast zdobyto nowe mandaty, a w większości z nich partia wystawiła własnych kandydatów, którzy uzyskali znaczące poparcie, nawet, jeśli zabrakło go jeszcze na ten moment na zwycięstwo.

W obecnej sytuacji politycznej w Zjednoczonym Królestwie przy mocno zradykalizowanej scenie zarówno z prawej, jak i z lewej strony, liberalni demokraci na czele z sir Vincem i wieloma młodymi działaczami oferują rozsądne rozwiązania w ważnych kwestiach. Jednak zarówno pomysły na rozwiązanie problemów NHS-u, jak i mieszkalnictwa nie znajdują szerszego poparcia w parlamencie. A wiele innych inicjatyw jest “podkradanych” przez większe partie m.in. pomysł opłat za jednorazowe torebki.

Kluczowej punktem pierwszego półrocza będą bardzo ważne majowe wyboru lokalne w wielu radach, w tym bardzo prestiżowe w Londynie, które dadzą odpowiedź, czy zarówno lider, jak i partia przyciągają nowych wyborców.

231 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Liberalni torysi i labourzyści tworzą nową frakcję. TIG za drugim referendum.

Trzy posłanki Partii Konserwatywnej zdecydowały się w środę opuścić swoją partię i dołączyć do 8...